Dezodoranty i antyperspiranty chronią przed potem i jego przykrym zapachem. Większość mężczyzn i kobiet nie rusza się z domu, jeżeli przedtem nie zabezpieczy się przed poceniem. Ostatecznie codziennie jesteśmy narażeni na stres czy zwykłe zgrzanie się. Mimo swoich zalet dezodoranty i antyperspiranty nie cieszą się dobrą sławą, ponieważ dużo mówi się o ich rakotwórczym działaniu. Z tego powodu coraz większą popularność zyskują naturalne antyperspiranty i dezodoranty. Jaki mają skład i gdzie można je kupić? A może lepiej przygotować je samodzielnie? Oto moje przepisy na domowe antyperspiranty i dezodoranty, a konkretnie na antyperspirant w kremie, antyperspirant ałunowy w sprayu i antyperspirant w sztyfcie oraz dezodorant w kremie i dezodorant w sprayu.
Antyperspirant a dezodorant
Antyperspiranty i dezodoranty (gotowe i naturalne) są dostępne w różnych formach: w sprayu, w sztyfcie, w kulce i w kremie. Antyperspirant hamuje namnażanie się bakterii, które odpowiadają za przykry zapach potu, z kolei dezodorant jedynie maskuje ten odór, za to ma delikatne działanie antybakteryjne.
Naturalne antyperspiranty i dezodoranty – skład
Naturalne antyperspiranty i dezodoranty najczęściej zawierają:
- Ałun
Naturalny minerał górski. Jest bezzapachowy i hipoalergiczny. Składa się z naturalnie występujących w przyrodzie soli potasu i aluminium, które chociaż nie wnikają w skórę, to na niej pozostają. Hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu i zwęża ujścia gruczołów potowych, a tym samym zmniejsza produkcję potu. Antyperspiranty na bazie ałunu występują w postaci jednolitego kamienia, sprayu i sztyftu. - Puder z bambusa
Drobny, bezzapachowy proszek, który powstaje z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa. Jest bardzo bogaty w krzemionkę, która nadaje mu działanie antybakteryjne. - Wodę kwiatową BIO, na przykład z róży lub pomarańczy, która daje uczucie świeżości.
- Substancje pielęgnujące skórę pod pachami, takie jak ekologiczne wyciągi z aloesu, ekstrakty z bambusa i oczar wirginijski
Mieszanka olejków eterycznych odpowiedzialnych za niepowtarzalny zapach.
Gdzie kupić naturalne antyperspiranty i dezodoranty?
Naturalne antyperspiranty i dezodoranty są dostępne w sklepach internetowych z produktami ekologicznymi, zielarskich i ze zdrową żywnością. Coraz częściej można je znaleźć w popularnych drogeriach i sklepach kosmetycznych. Z kolei składniki domowych dezodorantów dostaniemy w sklepach internetowych z półproduktami kosmetycznymi lub zielarskich.
Moje przepisy na domowe antyperspiranty i dezodoranty
Najprostszym antyperspirantem jest soda oczyszczona wtarta w lekko zwilżoną skórę pod pachami. Soda oczyszczona zwęża gruczoły potowe i neutralizuje nieprzyjemny zapach potu.
Oto inne, bardziej złożone przepisy na naturalne antyperspiranty i dezodoranty DIY:
Antyperspirant w kremie – przepis
Składniki:
- 50 g sody,
- 50 g mąki ziemniaczanej,
- 4 łyżki oleju kokosowego.
Sposób przygotowania: mieszam wszystkie składniki do uzyskania kremowej konsystencji. Wtedy dodaję kilka kropel wybranej kompozycji zapachowej lub olejku eterycznego (uwielbiam pomarańczowy!).
Antyperspirant ałunowy w sprayu – przepis
Składniki:
- 125 ml gorącej wody,
- 1 łyżeczka ałunu w pudrze,
- ok. 20 g ałunu w krysztale,
- olejki eteryczne (opcjonalnie).
Sposób przygotowania: w szklance gorącej wody rozpuszczam ałun w pudrze. Całość mieszam, dodaję ulubiony olejek eteryczny i przelewam do buteleczki z atomizerem.
Antyperspirant w sztyfcie – przepis
Składniki:
- 1 łyżka masła kakaowego,
- 1 łyżka masła shea,
- 1 łyżka oliwy,
- 1 łyżka wosku pszczelego,
- 1 łyżka sody oczyszczonej,
- 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1 kapsułka witaminy E,
- kilkanaście kropel olejku eterycznego.
Sposób przygotowania: oba rodzaje masła, oliwę i wosk pszczeli umieszczam w słoiku ustawionym na ściereczce w garnku z wodą (wody ma być tyle, aby nie wlała się do słoika). Podgrzewam je, dopóki się nie rozpuszczą. Zdejmuję z ognia, po czym dodaję sodę oczyszczoną i mąkę ziemniaczaną. Mieszam, a gdy składniki dobrze się połączą, dodaję olejek eteryczny i wyciskam zawartość kapsułki z witaminą E (otoczkę wyrzucam). Gdy masa zacznie tężeć, przekładam ją do pustego pojemnika po antyperspirancie w sztyfcie i wkładam do lodówki, aby stwardniała.
Dezodorant w kremie – przepis
Składniki:
- 60 g oleju kokosowego lub oleju monoi,
- 30 g masła shea,
- 5 łyżek sody oczyszczonej,
- olejki eteryczne.
Sposób przygotowania: masło shea i olej kokosowy umieszczam w garnuszku i rozpuszczam w kąpieli wodnej. Gdy się rozpuszczą, dodaję sodę oczyszczoną, a potem olejki eteryczne i delikatnie mieszam, aby połączyły się z preparatem. Całość wkładam na kwadrans do zamrażarki. Po upływie tego czasu miksuję do uzyskania kremowej konsystencji i przekładam do szklanego słoika.
Dezodorant w sprayu – przepis
Składniki:
- 100 ml hydrolatu z róży damasceńskiej,
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej.
Sposób przygotowania: lekko podgrzewam wodę, mieszam z sodą i przelewam do buteleczki z atomizerem. Przed użyciem wstrząsam!
Stosowałyście kiedyś naturalne dezodoranty lub antyperspiranty? Kupowałyście gotowe czy robiłyście je same? Jeżeli same, podzielcie się przepisami!
Dodaj komentarz