„A co ty wiesz o nawilżaniu?” Jak sprawić, żeby kosmetyk NAPRAWDĘ nawilżał?

Hej kochane moje mordeczki!

Dziś trochę ważnych informacji na temat nawilżania skóry. Czy wiecie, dlaczego pomimo całego arsenału kosmetyków nawilżających Wasza cera wygląda jak szara bibuła? Jest odwodniona i bez jędrności? Okazuje się, ze o cerę trzeba dbać bardzo… logicznie. I dziś powiem Wam jak! Zapraszam na wpis.

Nawilżanie cery – czy krem nawilża?

Krem nawilżający nazywa się tak nie dlatego, że nawadnia naszą skórę. On jedynie zapobiega jej ucieczce i zatrzymuje cząstki wody w głębszych partiach skóry, Dobry krem do twarzy jest w stanie wychwycić te cenne cząsteczki i łączyć je w większe skupiska, aby cera nie wysychała. Jednak pamiętajcie, ze krem nawilżający nie nawilży skóry! To mit, a dokładniej nieznajomość terminologii.

Najlepsze składniki nawilżające w kosmetykach

W kremach znajdują się tzw. składniki nawilżające. Jednak nie nawadniają one skóry, bo nie są to cząstki wody, lecz substancje, które – jak już wspomniałam – cząski wody wyłapują pod skórą i “przetrzymują” je w naskórku a tym samym zapobiegają odparowaniu wody. To daje uczucie stałego nawilżenia skóry. Najlepszym składnikiem o takich zdolnościach hydrofobowych jest kwas hialuronowy – to po prostu król każdej pielęgnacji. Wyobraźcie sobie, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi wyłapać ponad 200 cząsteczek wody!

Kwas hialuronowy jest podstawą pielęgnacji cery w każdym wieku, dlatego już dziś zatroszczcie się, żeby znalazł się on w Waszym kremie lub serum do twarzy. Możecie też stosować maseczki do twarzy z kwasem hialuronowym.

Kolagen to kolejny cenny składnik, czyli białko występujące w tkance łącznej. Kolagen odpowiada za sprężystość i elastyczność naskórka. W kosmetykach powszechnie stosowany jest hydrolizat kolagenu, który wytwarza na skórze cenną, hydrofilową otoczkę, zapobiegającą utracie wody.

Trzecią substancją nawilżającą w kremach, którą Wam polecam jest mocznik. Jet to po prostu produkt metabolizmy białek. Najczęściej spotykamy go m.in. w moczu i w pocie. Działanie nawilżające zyskuje on w stężeniu około 10 proc. To właśnie wówczas wspiera proces nawilżania, ściągając wodę do komórek i zwiększając jej ilość w warstwie rogowej naskórka.

Dlaczego kosmetyk nawilżający nie działa?

To dosyć częste pytania. Wiem, że wiele osób wydaje krocie na dobry krem nawilżający po czym okazuje się, że wcale nie widać efektów. Otóż wiele zależy od nas… tak, to my mamy wpływ na to czy dany krem nawilżający zadziała, czy nie. Jeśli nie dostarczacie organizmowi odpowiedniej ilości wody, to niestety nie będzie miał czego łączyć i magazynować w skórze. Dlatego tak ważne jest stałe wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie, a w okresie letnim nawet więcej niż dwa litry. Nawodnienie skóry od środka to proces, od którego zaczyna się cała pielęgnacja. Dlatego jeśli nie spożywacie jej dostatecznie dużo, nawet najlepszy krem nie zadziała w takim stopniu, w jakim mógłby, gdybyście stworzyli mu odpowiednie warunki.

Czy zimą kremy nawilżające szkodzą skórze?

Ech, wciąż panuje pogląd, że mróz sprawia, że w naszym naskórku zamarza woda i krem szkodzi skórze, bo ją odmraża. Może tak było niegdyś z kremami nawilżającymi. Ale dobry krem o przemyślanym składzie nigdy nie zaszkodzi skórze. Jegoż zadaniem jest też stworzenie ochrony, by naskórek nie cierpiał na skutek niekorzystnych zmian klimatycznych. Dlatego śmiało nawilżajcie skórę i nie bójcie się sięgać po kosmetyki dobrej jakości. Zimą możecie też stosować specjalne kosmetyki przeznaczone na tę porę roku – są one bogatsze w składniki okluzyjne i olejki, dlatego skóra zyskuje silniejsze zabezpieczenie przed mrozem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *