Czy warto kupić bloker potu? Moja opinia

Bloker potu jest jednym ze sposobów na nadmierną potliwość. Pocenie się to proces niezbędny do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i właściwego poziomu pH skóry, które działa bakteriostatycznie. Jeżeli pocenie się przebiega zbyt intensywnie, mamy do czynienia z wzmożoną aktywnością gruczołów potowych i wydzielaniem potu w ilości większej niż jest to konieczne. To prowadzi do nadmiernej potliwości (hyperhidros). Osoby, których ten problem dotyczy, wydzielają nawet pięć razy więcej potu niż osoby zdrowe. Bloker potu jest w stanie go rozwiązać, ponieważ zawiera bardzo wysokie stężenie chlorku glinu, który blokuje przewody wyprowadzające pot. Pod tym względem z blokerem potu nie może się równać żaden antyperspirant. Z drugiej strony długotrwałe działanie tej substancji na gruczoły łojowe i potowe może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. Czy warto kupić bloker potu? Jak działa, jak go stosować i jakie ma wady? Oto moja opinia.

Jak działa bloker potu?

Większość antyperspirantów zawiera chlorek glinu, który wchodzi w reakcję ze składnikami potu i tworzy amorficzny żel; on na pewien czas zamyka przewody potowe na poziomie niższych warstw naskórka. Jeżeli chcecie powstrzymać nadmierne wydzielanie potu, potrzebujecie antyperspirantów, które zawierałyby większe stężenie chlorku glinu od tego w antyperspirantach. Znajdziecie je w blokerze potu.

Bloker potu działa na takiej samej zasadzie co zwykły antyperspirant, to znaczy pod wpływem wody występującej na skórze tworzy warstwę amorficznego żelu, który blokuje ujścia gruczołów potowych i w efekcie hamuje wydzielanie potu. W przewodzie wyprowadzającym pot tworzy się czop z polimerycznego żelu wodorotlenkowego; powstaje on w wyniku powolnej neutralizacji kwaśnych soli glinu przez mniej kwaśny pot. Czop wytworzony przez bloker potu jest zlokalizowany głębiej w skórze niż czop wytworzony przez zwykły antyperspirant. Z tego powodu bloker potu działa dłużej niż antyperspirant.

Jak stosować bloker potu?

Bloker potu powinnyście stosować na noc. Musicie go aplikować na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę jeden-dwa razy w tygodniu. To wystarczy, ponieważ bloker potu działa przez kilka dni.

Zbyt częste używanie blokerów potu, to znaczy ponad dwa razy dziennie, prowadzi do nadmiernego zablokowania kanalików potowych, a co za tym idzie – do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. Z tego powodu bloker potu należy stosować zgodnie z informacją dołączoną do opakowania.

Bloker potu – wady

Bloker potu ogranicza wydzielanie potu, a tym samym hamuje proces usuwania toksyn z organizmu. W konsekwencji ten – zamiast wypocić wszystkie szkodliwe substancje – kumuluje je w węzłach limfatycznych zlokalizowanych pod pachami. Rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są w tych miejscach zabijane przez pot i jego pH, prawdopodobnie przyczyni się do podrażnienia skóry. Ponadto długotrwałe stosowanie blokerów może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i reakcje alergiczne na składniki preparatu, takie jak zaczerwienienie skóry.

Czy stosowałyście kiedyś bloker potu? Jeżeli tak, byłyście zadowolone z efektów? Czekam na Wasze opinie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *