Czyszczenie szczotki do włosów. Jak to zrobić?

Dziewczyny,

na początek kilka pytań.

Czy czyściłyście kiedyś szczotkę do włosów?
Poszło gładko czy nie było łatwo?
Jaką metodę wybrałyście do tego zadania?

Podejrzewam, że większość z was nigdy nie czyściła szczotki – może poza wyciągnięciem spomiędzy igiełek najdłuższych włosów. To błąd!

CZY WIECIE, ŻE?

Naukowcy z Arizony zbadali, że średnio na jednej szczotce do włosów znajduje się nawet 529 kolonii bakterii na centymetr kwadratowy. To więcej niż na umywalce, gdzie jest ich około 424!

Często nie jesteśmy świadome, że zwykła szczotka może być siedliskiem aż tylu bakterii. A stąd już krótka droga do zakażeń, które powodują np. łupież, świąd, przetłuszczanie się włosów, trądzik itp. Szczotka do włosów, której nie czyścimy regularnie, może nam realnie zaszkodzić.

Skąd się biorą bakterie na szczotce do włosów?

To proste – z otoczenia. Czesząc się regularnie, szczotką zbieramy z włosów i skóry głowy wszelkie zanieczyszczenia m.in. łój, resztki kosmetyków, kurz, martwy naskórek, pot. Zostają na szczotce i są świetną pożywką dla bakterii.

Najgorzej, gdy z jednej szczotki korzysta więcej niż jedna osoba. Wtedy zanieczyszczeń jest więcej, są bardziej zróżnicowane, a flora bakteryjna jednej osoby miesza się z tą obecną na skórze innych.

Czy czyszczenie szczotek do włosów pomoże?

Jak najbardziej. Właściwie jest to jedyna droga do tego, że uniknąć nieprzyjemnych skutków czesania się brudną szczotką.

Szczotkę trzeba czyścić regularnie i można to robić na różne sposoby. Wiele zależy od tego, z jakiego jest materiału i do czego służy. Czyszczenie szczotek i grzebieni różni się od siebie. Inaczej podejdziemy do szczotki do stylizacji, a inaczej wyczyścimy drewniane akcesoria do włosów.

Dlatego zapraszam na mój krótki poradnik.

JAK WYCZYŚCIĆ SZCZOTKĘ DO WŁOSÓW?

Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy wiedzieć, jaką mamy szczotkę i znać odpowiednią metodę.

Czyszczenie szczotki z plastiku, grzebienia i szczotki do stylizacji

Wykałaczką, jakimś szpikulcem lub grzebieniem wyczesujemy włosy ze szczotki. Można pokusić się też o zakup specjalnego czyścika do szczotek (wygląda trochę jak grabie do liści i pomaga wyczesać włosy spomiędzy igieł szczotki). Krok pierwszy mamy za sobą.

Następnie zanurzamy szczotkę w wodzie z mydłem (może być też szampon albo łyżeczka sody oczyszczonej z szamponem). Ważne, żeby woda była ciepła. Kilka ruchów szczotką w wodzie pomoże wypłukać spomiędzy igieł wszystkie zanieczyszczenia.

Na koniec trzeba możliwie jak najdokładniej wysuszyć szczotkę np. ręcznikami papierowymi, a potem suszarką.

Czyszczenie drewnianych szczotek i grzebieni

Na początku trzeba zrobić to samo, co w pierwszym przypadku. Najważniejsze jest oczyszczenie z największych zanieczyszczeń.

Potem wypłukujemy drobniejsze zanieczyszczenia wodą z mydłem (szamponem lub sodą), ale nie zanurzając szczotki w roztworzone. Jeśli zamoczymy drewniane akcesoria na zbyt długo, mogą napęcznieć i się zniszczyć. To ważne, żeby przepłukać je dość szybko i równie szybko osuszyć z nadmiaru wilgoci.

Czyszczenie szczotek z naturalnego włosia

Problemem może być też to, jak wyczyścić szczotkę z naturalnego włosia. To dość specyficzne szczotki, które oprócz mycia wymagają też pielęgnacji. Dobrze czytanie, trzeba je pielęgnować!

Pierwsze kroki są standardowe. Wykałaczką, grzebieniem albo czyścikiem do szczotek wyczesujemy resztki włosów. Potem zwilżamy włosie modą i myjemy szamponem – dobrze sprawdzi się tu szampon z SLS lub SLES, czyli silnymi detergentami, które ułatwiają pozbywanie się zanieczyszczeń.

Po spłukaniu szamponu czas na… odżywkę. Wystarczy taka zwykła, której używamy do włosów. Delikatna odżywka pomoże naturalnemu włosiu szczotki zachować swoją miękkość i dobrą kondycję. Po kilku minutach można ją spłukać i wysuszyć szczotkę.

Na koniec polecam jeszcze użyć słabego roztworu wody utlenionej lub wody z octem do spryskania szczotki, aby zabić ewentualną resztę bakterii.

To wszystko ode mnie na dziś. 🙂

Mam nadzieję, że mój poradnik o tym, jak czyścić szczotki, przyda się wam do tego, żeby lepiej zadbać o swoje akcesoria do włosów.

Buziaki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *