Humektanty i jak nawilżać włosy?

Siema!

Nawilżone włosy to zdrowe włosy. Jeśli chcesz takie mieć, to dostarczaj im odpowiednich składników. Takimi są na przykład humektanty. Jak działają, jak je stosować i co dają włosom? Zajrzyj do mojego tekstu, a wszystkiego się dowiesz. Zapraszam do lektury.

Czy wiesz, że…

Zacznijmy od paru faktów na temat budowy włosa. W zdrowym włosie znajduje się aż 10% wody, bo dokładnie tyle potrzeba do podtrzymania jego własności. Za sprężystość włosów odpowiedzialny jest cement międzykomórkowy, który łączy komórki łuski włosowej z warstwą korową. Aby cement mógł spełniać swoje zadanie, musi pochłaniać wodę i utrzymywać równowagę wodną. W przeciwnym razie włosy będą kruche, szorstkie i pozbawione połysku. I tu do gry wkraczają humektanty.

Czym są humektanty?

Humektanty to substancje odpowiadające za nawilżenie włosów. Mają zdolność do wiązania wody i pochłaniania jej z otoczenia. Niestety humektanty samodzielnie nie nawilżą włosów, bo potrzebują do tego emolientów i wielkocząsteczkowych protein. Te ostatnie pozostawiają na pasemkach ochronną powłoczkę, która zapobiegnie odparowaniu wody.

Najważniejszą cechą humektantów jest higroskopijność. Określa się ją na dwa sposoby: jako równowagę higroskopijności i higroskopijność dynamiczną. Skupmy się na tej drugiej. Wskazuje na szybkość, z jaką humektant traci wodę, gdy zbliża się do równowagi. Substancja, która nawilży twoje włosy, powinna mieć niską higroskopijność dynamiczną. Oznacza to, że jest w stanie utrzymać wilgoć przez bardzo długi czas.

Jak na włosy działają humektanty?

Włosy stają się suche przez szybsze oddawanie wody pod wpływem działania promieniowania słonecznego, wysokiej temperatury, a nawet przez nadmiar emolientów. Brak prawidłowego poziomu nawilżenia rozpoznamy po suchości, braku połysku i szorstkości pasemek. Po jakimś czasie staną się kruche, łamliwe i zaczną wypadać. Jednak jeśli będziemy stosować za dużo humektantów, to włosy będą bez objętości i pozbijają się w brzydkie strączki. Dlatego tak ważna jest równowaga PEH, czyli zachowanie proporcji pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami.

Na nawilżenie wpływ na także wilgotność powietrza. Przy wysokiej wilgotności hummektanty pobierają wilgoć z otoczenia w bardzo dużej ilości. Powoduje to zwiększenie objętości włosa i odchylenie się łusek włosowych. My znamy to pod nazwą puszenia się włosów. Jeżeli powietrze będzie suche, to humektanty zaczną oddawać wodę, a włosy staną się suche i matowe. Takie reakcje można zaobserwować bardzo dobrze na włosach wysokoporowatych.

Jak prawidłowo stosować humektanty?

Tak naprawdę wszystko zależy od pogody, a mówiąc dokładniej od wilgotności powietrza. Kiedy warunki atmosferyczne są sprzyjające, wtedy humektanty możemy stosować częściej, nawet w kosmetykach stosowanych po myciu głowy. Ważne jest, żeby na powierzchni pasemek utworzyć naturalny film ochronny, który zapobiegnie odparowaniu wody. Zrobisz to za pomocą oleju lub silikonowego serum. Natomiast gdy pogoda nie jest najlepsza, a włosy nie są odpowiednio nawilżone, wtedy produkt z humektantami stosujemy przed myciem w formie olejku, mgiełki, żelu aloesowego lub mikstury z siemienia lnianego.

A jak wy, dziewczyny, stosujecie humektanty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *