Jak dobrać olejek do twarzy?

Cześć dziewczyny!

Pielęgnacja twarzy olejami to najmodniejszy ostatnio trend, który rozgościł się na dobre w świecie kosmetycznym. Pokochałam je również ja <3 Olejki i ich silnie odmładzające, oraz lecznicze właściwości – czyli innymi słowy ich zbawienny wpływ na cerę – czy to dojrzałą, czy młodą i trądzikową, czy w ogóle każdą inną – znane są już od stuleci. Zachęcam was do przetestowania ich mocy, ponieważ nic nie dostarczy waszej cerze kompletu cennych składników, witamin, minerałów, fitosteroli oraz innych drogocennych substancji w takim stopniu, jak olejki. Są one ponadto źródłem dobrych kwasów tłuszczowych, które usprawniają wszelkie procesy zachodzące w komórkach skóry.

Który olejek do twarzy wybrać?

Olejki mają różne właściwości, cząsteczki i kwasy tłuszczowe, dlatego należy je umiejętnie dobrać do waszego typu skóry. Aby wam to ułatwić, sporządziłam małą ściągawkę, która podpowiada, jak wybrać olejek do twarzy i który pasuje do konkretnego typu skóry

  • olejek do twarzy dojrzałej / na zmarszczki – należy sięgać po te, które mają silnie antyoksydacyjne właściwości: olejek arganowy, masło shea, olejek z pestek malin, olej z orzechów włoskich, olejek marakuja oraz olej z opuncji który doskonale poprawia nawilżenie i zwalcza wolne rodniki. Inne olejki do skóry dojrzałej, o które mogą również sięgać osoby z suchą cerą to: olejek makadamia, olej z pestek dyni, olej z orzechów laskowych.
  • olejek do twarzy trądzikowej – olejek tamanu oraz olejek jojoba nie tylko przyspieszają gojenie ran oraz zmian trądzikowych, ale również regulują pracę gruczołów łojowych i uspokajają skórę, dobrym olejkiem dla osób dotkniętych trądzikiem jest również olejek kameliowy, ponieważ ma właściwości odkażające i antybakteryjne a przy tym usprawnia p[racę gruczołów łojowych
  • olejek do twarzy mieszanej – do skóry mieszanej pasują idealne zarówno wszystkie olejki, które stosuje się przy cerze trądzikowej, jak i szereg innych delikatnych np. olej marula, olejek migdałowy oraz olejek awokado, który dostarcza cerze niezbędnych witamin (jest ich skarbnicą, ponieważ zawiera ich aż 7). Doskonale zadziała również na cerę olejek z krokosza, olejek sezamowy.
  • olejek do twarzy suchej – jednym z najczęściej polecanych olejków do suchej skóry jest olejek kokosowy, olej lniany, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych oraz niezastąpiony olejek jojoba, który wyreguluje równowagę hydro-lipidową na suchej skórze i zapobiegnie przed utratą wilgoci. Ciekawostka dla as: jojoba jako jedyny jest nazwany olejkiem…błędnie;) Jest to bowiem płynny wosk o składzie zbliżonym do ludzkiego sebum.
  • olejek do twarzy wrażliwej – do pielęgnacji wrażliwej skóry idealnie nadaje się olejek marula – łagodzi podrażnienia i chroni przed wszelkimi podrażnieniami. Równie dobrze sprawdzi się w tej kwestii olejek ze słodkich migdałów i olejek z pestek moreli – są one tak łagodne, że możecie ich używać do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.

Do kompletu podaję dwa dodatkowe zastosowania olejku do twarzy, polecam obydwa sposoby:

  • Olejek do oczyszczania twarzy – wiedzieliście, że olejki będą również doskonałe do wykonania demakijażu – z ich pomocą nie tylko oczyścimy dobrze skórę z nadmiaru sebum, ale również dostarczymy szeregu składników pielęgnujących. Olejki zadziałają detoksująco i dokładnie wyciągną resztki kosmetyków oraz zanieczyszczeń z twarzy.
  • Olejki jako dodatek do maseczek – kolejną fajną cechą olejków jest to, że stanowią doskonałą bazę do rozrabiania maseczek (np. do moich ukochanych z glinki). Jeśli marzy wam się maseczka z węgla – małe czarne znane wszystkim skądinąd tabletki rozkruszcie i zmieszajcie z kroplą olejku np. jojoba. Maseczka gotowa:)

Na deser ostatnie, ale równie ważne wskazówki, które należy wziąć sobie do serca przy stosowaniu olejków.

Olejki do twarzy – co powinnaś o nich wiedzieć

  1. Olejki powinno się aplikować na wilgotną skórę – może to być twarz zwilżona wodą ale lepiej, jeśli pokusicie się o jakiś hydrolat, tonik lub po prostu napar ziołowy i zwilżycie nim twarz przed nałożeniem olejku.
  2. Olejki powinny być przechowywane w ciemnej butelce, aby nie zjełczały i dłużej zachowały swoje właściwości
  3. Olejki do twarzy muszą być ZAWSZE nierafinowane i tłoczone na zimno
  4. Oleje są często przedstawiane jako panaceum na wszelkie problemy z włosami i skórą, zwłaszcza suchą. To w końcu tłuszcze, więc powinny wpływać na nią zbawiennie.

Niestety, problem w tym, że są one płynne. Konsystencja sprawia, że oleje są silnymi środkami oczyszczającymi. Oznacza to, że olej wiąże lipidy znajdujące się w skórze i je usuwa. Efekt jest taki, że skóra staje się coraz bardziej sucha. Lepiej więc nie stosować ich solo, a jedynie jako dodatkową warstwę pod lżejszy krem lub balsam.

5. Olejek do twarzy czy krem – oczywiście i jedno i drugie 😀 Olej nie zastąpi kremu, ale po prostu wspomoże jego działanie, a nawet spotęguje jego moc. Pamiętajcie o płynnej konsystencji olejków i o tym, że silnie oczyszczają i detoksykują skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *