Jak działa skóra? Ochronna funkcja twojego największego organu

Cześć!

Skóra to niesamowity organ, który spełnia wiele funkcji istotnych dla prawidłowego działania naszego organizmu. Nie dość, że chroni nas, to do tego musi zabezpieczać się sama przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niestety wiele z nas nieświadomie tę ochronę uniemożliwia. Jak do tego dochodzi i co wtedy dzieje się ze skórą?

Ochronna warstwa hydrolipidowa skóry

Jest to najbardziej zewnętrzna bariera skóry, nazywana inaczej kwaśnym płaszczem skóry. Kwaśnym dlatego, że jego pH wynosi około 5,5. Warstwa hydrolipidowa jest naturalną powłoką składającą się z substancji wydzielanych przez skórę, czyli z gruczołów łojowych i potowych oraz z lipidów. Prawidłowe pH skóry przekłada się na prawidłową florę bakteryjną.

Niestety kiedy stosujemy nieodpowiednie produkty i narażamy skórę na szkodliwe czynniki zewnętrzne, zaburzamy działanie warstwy hydrolipidowej. Wpływ na uszkodzenie kwaśnego płaszcza skóry mają także: niestosowanie toniku po myciu twarzy, zbyt mocne oczyszczanie skóry, oczyszczanie cery produktami z zasadowym pH.

Mikroflora bakteryjna, czyli miliony żyjątek na skórze

Jeżeli chcesz, żeby twoja skóra była zdrowa i w dobrej kondycji, to warto zachować równowagę pomiędzy dobrymi a złymi bakteriami. Mikroflora zmienia się bowiem z wiekiem i u każdego z nas jest nieco inna. Pożywką dla bakterii staje się kwaśny płaszcz skóry, o którym pisałam nieco wyżej. Jeżeli będzie zaburzony, to mikroflora również ulegnie zmianie. Skóra może się stać bardziej narażona na rozwój szkodliwych bakterii lub grzybów.

Oprócz zmiany w kwaśnym płaszczu skóry na zaburzenia w mikroflorze wpływają również: odtłuszczanie skóry, używanie preparatów o działaniu bakteriobójczym, zaburzenia pH skóry.

Warstwa rogowa skóry

Składa się z martwych komórek naskórka. Na samym jej wierzchu znajdują się korneocyty, które mają styczność z zewnętrznym światem i stanowią wodoodporną warstwę dla skóry. Przeciwdziała przedostawaniu się szkodliwych substancji do środka naskórka. Niestety często ją zaburzamy przez zbyt częste złuszczanie, stosowanie nieodpowiednich peelingów, mocne pocieranie skóry na przykład podczas wycierania.

Melanocyty – komórki barwnikowe

Ich zadaniem jest wytworzenie barwnika, który powstaje także pod wpływem słońca. W każdej komórce znajduje się taki barwnik, który chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Pamiętaj, że im więcej słońca, tym więcej wytworzonego barwnika. Z tego samego powodu liczba komórek również musi się zwiększyć, żeby cały barwnik został wykorzystany. Skutek? Skóra pod wpływem słońca rogowacieje.

Nie tylko słońce wpływa na szybkie i nadmierne rogowacenie komórek skóry. Melanocyty osłabiają się pod wpływem stanów zapalnych, podczas wyciskania krost, stosowania produktów z fotouczulającymi produktami, w trakcie przyjmowania hormonów oraz wtedy, gdy gospodarka hormonalna działa nieprawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *