Jak działają kosmetyki z kolagenem? Kosmetyki z kolagenem – moja opinia

Kolagen to jeden z głównych składników tkanki łącznej, który odpowiada za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Niestety, nic nie trwa wiecznie, nawet kolagen. Z biegiem lat nasze ciało produkuje go coraz mniej, a z czasem nie wytwarza go w ogóle. Jakie właściwości ma kolagen i jakie pełni funkcje? Czy niedobór kolagenu ma negatywne skutki i czy kosmetyki z kolagenem są w stanie im zapobiec? Jak działają kosmetyki z kolagenem? Oto moja opinia na ich temat.

Kolagen – właściwości i funkcje

Na pewno każda z Was ciągle słyszy to słowo, bo jest wypowiadane w reklamach wszystkich kosmetyków do skóry dojrzałej. Kolagen to naturalna substancja występującą w organizmie człowieka. To białko stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich. Jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek, dlatego kolagen występuje w większości narządów: w skórze, kościach, zębach, ścięgnach, chrząstkach, naczyniach krwionośnych i w rogówkach oka.

Kolagen jest bardzo elastyczny, a przy tym niezwykle wytrzymały. Chroni narządy wewnętrzne, takie jak nerki, żołądek i wątroba, dzięki temu, że tworzy wokół nich podtrzymującą je w miejscu warstwę ochronną. W układzie odpornościowym pełni funkcję obronną, czyli zapobiega inwazji drobnoustrojów, toksyn i komórek rakowych. Zapewnia skórze ciągłość procesu odnowy komórkowej i właściwy poziom nawilżenia, które gwarantują jej sprężystość i miękkość. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry, dlatego ma decydujący wpływ na jej kondycję i wygląd.

Niedobór kolagenu – skutki

Dopóki jesteśmy młode i zdrowe, nasz organizm stale produkuje kolagen, który w dodatku podlega ciągłej wymianie, a tym samym na bieżąco regeneruje uszkodzone tkanki. Z wiekiem tracimy zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych, co oznacza, że komórki kolagenu, które naturalnie obumierają, mają przewagę liczebną nad tymi, które są produkowane. Badania wykazały, że ten przykry proces rozpoczyna się już w okolicach 26. roku życia. Co gorsza, przyspieszają go trudne do uniknięcia czynniki zewnętrzne, takie jak stres, choroby, intensywny wysiłek fizyczny, a nawet warunki atmosferyczne.

Mniejsza ilość kolagenu w organizmie w połączeniu ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, promieniowania słonecznego i toksyn powoduje, że skóra zaczyna się starzeć. Obserwujemy wtedy pierwsze zmarszczki, a także rozstępy, cellulit i przesuszoną skórę, która traci jędrność. Na domiar złego ubytek białek kolagenowych osłabia włosy, które w konsekwencji stają się łamliwe i wypadają (niekiedy całkowicie).

Jak działają kosmetyki z kolagenem?

Skóra dojrzała (czytaj: starzejąca się) staje się wiotka i obwisła oraz pokrywają ją zmarszczki. Systematyczne stosowanie czystego kolagenu lub kremów z jego zawartością odbudowuje zniszczone komórki skóry twarzy oraz przywraca im nawilżenie, jędrność i gładkość. Ponadto wyrównuje koloryt cery, napina skórę i spłyca zmarszczki. Ze względu na swoje działanie regeneracyjne kolagen sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej: normalizuje wydzielanie łoju i natłuszczenie twarzy, wyrównuje jej koloryt i wygładza blizny potrądzikowe.

Ponieważ włókna kolagenowe są naturalną substancją, kosmetyki z kolagenem zaspokoją potrzeby skóry wrażliwej, naczyniowej i atopowej. Są polecane do pielęgnacji twarzy i ciała, nawet pokrytego cellulitem lub rozstępami. Co ciekawe, osoby po operacjach chirurgicznych i zabiegach z zakresu medycyny estetycznej mają takie zalecenie od lekarza, żeby uszkodzony naskórek i rany smarować preparatami medycznymi i dermatologicznymi z kolagenem.

Włókna kolagenowe znajdują się w wielu kosmetykach, między innymi w kremach do twarzy, balsamach do ciała, tonikach, płynach do kąpieli oraz odżywkach do włosów i paznokci. W dobrze zaopatrzonych drogeriach można kupić roztwór czystego kolagenu, który działa intensywniej, ale mniej wszechstronnie. Takie roztwory można stosować bezpośrednio na skórę lub jako składnik mieszaniny, na przykład z elastyną. Pamiętajcie, że działanie kolagenu zależy od jego stężenia. Musicie mieć to na uwadze, gdy chcecie rozwiązać konkretny problem skórny.

Z kolei kosmetyki do pielęgnacji włosów z kolagenem zregenerują je, zapobiegną ich łamaniu i przywrócą im blask. Kolagen ma też dobry wpływ na paznokcie – utwardza płytkę, wiec uodpornia je na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym dodaje im połysku.

Pamiętajcie, że zewnętrzna pielęgnacja skóry kolagenem wpłynie korzystnie na jej wygląd, ale nie dostarczy tego białka do organów wewnętrznych i nie pozwoli mu zadziałać od środka. Mimo to gorąco Wam je polecam, bo chyba właśnie po to po nie sięgamy, prawda? Żeby poprawić wygląd – skóry, włosów lub paznokci. Ja stosuję kolagen na skórę – żeby odjąć sobie lat. Efekty są bardzo satysfakcjonujące, jeżeli jeteśmy systematyczne: skóra jest bardziej napięta i odzyskuje zdrowy kolor, a zmarszczki, cellulit i rozstępy są mniej widoczne. Polecam Wam kosmetyki z kolagenem.

A Wy stosujecie kosmetyki z kolagenem? Jakie są Wasze wrażenia? Czy któreś z nich szczególnie polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *