Jak kupować perfumy? Kilka ważnych wskazówek

Cześć!

Jeżeli myślałaś, że kupowanie perfum to łatwa i przyjemna sprawa, to grubo się pomyliłaś. Na początek warto poznać rodzaje perfum, wiedzieć, że są trzy nuty zapachowe, perfumy mają różne kolory, które świadczą o innych właściwościach. Dobrze jest także wiedzieć, kiedy wybrać się na zakupy perfum.

Zakupy perfum to złożony proces

Nie da kupić się wymarzonych perfum za pierwszym razem. Zarezerwuj sobie czas nawet na kilka wizyt w perfumerii. Zaplanuj ten okres co do minuty, żeby potem nie żałować nietrafionego zakupu lub perfum, których zapachów nie dałaś rady przetestować.

Zanim pójdziesz na zakupy…

…warto wiedzieć, że każde perfumy składają się z nut głowy, serca i bazowej. Pierwsza jest wyczuwalna zaraz po zastosowaniu perfum, ale utrzymuje się bardzo krótko. Nutę serca wyczuwamy po około pół godzinie od spryskania skóry aromatem. W zależności od jakości perfum utrzymuje się do 2 godzin. Nuta bazowa natomiast pozostaje na skórze najdłużej i to ona w dużej mierze decyduje o całościowym zapachu perfum.

…wiedz, że wyróżnia się kilka rodzajów perfum. Są prawdziwe perfumy (parfum), wody perfumowane (EDP – eau de parfum), wody toaletowe (EDT – eau de toilette), wody kolońskie (EDC – eau de cologne) i wody odświeżające (eau fraiche). Różnią się między sobą zawartością olejków eterycznych i alkoholu. Ilość tych składników przekłada się na intensywność i ulotność zapachu.

Kto rano wstaje, ten perfum dostaje

Po co wcześnie rano wstawać i iść na zakupy perfum? Bo wtedy nos jest w miarę “świeży” i nie jest zbombardowany tysiącami zapachów. Z tego samego powodu nie stosuj także swoich perfum – zapach nowych mógłby się pomieszać z twoimi perfumami. Nie używaj również perfumowanego dezodorantu, który mógłby zakłócić testowane przez ciebie aromaty.

Najpierw teoria, potem praktyka

Przygotuj się do zakupów. W internetowych wyszukiwarkach perfum wpisz odpowiadające ci nuty zapachowe. Sprawdzaj różne połączenia aromatów, w wyszukiwarkę wpisuj składniki, możesz też szukać perfum “po marce”. Takie narzędzia będą rekomendowały ci również zapachy, które mogą być podobne do twojego.

Jak kupować perfumy – przydatne wskazówki

Jeżeli jeszcze szukasz przydatnych wskazówek, które ułatwiłyby ci kupowanie perfum, to skorzystaj z tych, które podaję poniżej:

  • kolor żółty, różowy i pomarańczowy najczęściej oznacza, że perfumy mają energetyczny, odświeżający i orzeźwiający aromat, który najlepiej stosować na dzień;
  • kolor zielony bywa kojarzony z naturą, a symbolizuje zapach traw i liści;
  • kolor czerwony i pomarańczowy to cecha charakterystyczna perfum orientalnych, o ciężkim i bogatym zapachu, który najlepiej sprawdzi się wieczorem;
  • kolor fioletowy i różowy kojarzy się z nutami kwiatowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *