Kosmetyki naturalne – czy na pewno warto je stosować?

Hej!

Trwa moda na kosmetyki naturalne, i trzeba przyznać, że mają one wiele zalet. Ja używam naturalnych kosmetyków już od kilku lat, a jeśli i Wy zastanawiacie się nad zmianą swoich nawyków pielęgnacyjnych na bardziej naturalne podpowiadam, jak to zrobić i dlaczego w ogóle warto przejść na taką pielęgnację.

Jeśli cierpicie z powodu problemów dermatologicznych – np. atopowego zapalenia skóry, trądziku czy łuszczycy wiedzcie, że za nimi nie muszą stać geny, lecz nieodpowiednia pielęgnacja, czyli stosowanie kosmetyków o wysokiej zawartości substancji chemicznych – wiele z nich ma zły wpływ na wygląd i zdrowie skóry. To może być główny argument skłaniający nas do sięgania po kosmetyki naturalne.

Naturalny kosmetyk – czyli jaki – definicja

No dobrze… ale jaki kosmetyk jest naturalny? Kto o tym decyduje, jakie normy spełniają takie produkty? Czy istnieje definicja kosmetyku naturalnego? Owszem, istnieje. Za zakwalifikowaniem kosmetyku jako naturalnego stoi organizacja zwana jako Cosmos (Cosmetic Organic Standard). Według wymogów za kosmetyk naturalny uważa się produkt skomponowany minimum z 95% składników pochodzenia naturalnego, uzyskany metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi. Ale uwaga – taki kosmetyk naturalny nie jest organiczny, więc są w nim czasem (często) dopuszczone składniki pochodzenia syntetycznego, oczywiście nie nagminnie, a jedynie wtedy, gdy ich obecność jest uzasadniona, lub nie mają one odpowiedników naturalnych.

Kosmetyki naturalne, jak powstają?

Naturalne kosmetyki wytwarza się ze starannie dobranych i wyselekcjonowanych składników i certyfikowanych surowców organicznych. Syntetyczne substancje też są oczywiście dobierane w sposób przemyślany. Oznacza to, że nie znajdziecie w nich szkodliwych, przecinających skórę syntetyków, które zakłócają działanie wszystkich naturalnych substancji.

Skuteczny sposób na piękną skórę

Kosmetyki naturalne, organiczne, bio, eko – wszystkie one tworzy się po to, by leczyły i wspierały funkcję skóry. Mają one być najlepszą możliwą pielęgnacją, symbiotyczną i niosącą szereg korzyści skórze.

Oczywiście musicie pamiętać, że to iż jakiś kosmetyk jest naturalny wcale nie oznacza, że nie uczula. Wiele osób ma uczulenia na szereg składników naturalnych (miód, pyłek, trawy, kiwi i cytrusy itd…). Zatem nie dziwcie się, że naturalny składnik może źle działać na cerę. Reakcje uczuleniowe się zdarzają, choć ryzyko jest stosunkowo niskie. Jednak pamiętajcie o tym, że uczulenie na składniki syntetyczne zdarza się dużo częściej.

Prosty i krótki skład

To jedna z cennych zalet i właściwości: naturalne kosmetyki mają bardzo przemyślany, konkretny i krótki skład. Im mniej składników składa się na dany produkt, tym lepiej dla Was. Naturalne kosmetyki mają prosty, czytelny i krótki skład – za tą przejrzystość składu z pewnością je pokochacie.

Przed zakupem sprawdzajcie, czy dany krem lub balsam ma dobry skład – nawet, jeśli jest określony jako eco lub naturalny. Przekonajcie się czy nie ma w nim komponentu, który wywołuje podrażnienia. Oczywiście nie chodzi tylko o krem, ale także kosmetyki do makijażu, demakijażu, włosów cz ciała. Hitem w pielęgnacji naturalnej są hydrolaty, czyli naturalne wody kwiatowe.

a uwielbiam dwa: lawendowy i waniliowy hydrolat. Najlepiej pielęgnują moją skórę i przebijają efektami nawet słynna wodę różaną.

Jeśli chcecie wypróbować naturalne oczyszczanie twarzy – sięgnijcie po olejek do demakijażu. Naturalna metoda OCM to najlepszy sposób na oczyszczenie skóry przy jednoczesnej, doskonałej pielęgnacji.

W trosce o planetę i środowisko

Kosmetyki produkowane z naturalnych składników mają jeszcze jedną, dla wielu z Was (mam nadzieję) najważniejszą cechę: powstają w zgodzie i z poszanowaniem planety i środowiska – preparaty ekologiczne lub organiczne są produkowane z surowców pochodzących z kontrolowanych upraw. Ta pielęgnacja w szacunku dla natury i planety to moim zdaniem przyszłość, w którą zmierza poważna kosmetologia i twórcy kosmetyków.

Mam nadzieję że przekonałam Was do naturalnych kosmetyków. Pamiętajcie też, że od razu stan skóry się nie poprawi, a cera potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do pielęgnacji naturalnej, ale efekty są tego warte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *