Mehendi – sztuka tatuażu. Jak zrobić tatuaż z henny?

Marzysz o tatuażu, ale obawiasz się, że po pewnym czasie ci się znudzi? Lubisz orientalne wzory? Tatuaż z henny może okazać się dla ciebie idealnym rozwiązaniem!

Hinduski zwyczaj dekorowania dłoni i stóp skomplikowanym wzorem z henny nosi nazwę mehendi (lub mehndi). Zazwyczaj robiło się to z okazji zaślubin, ponieważ czerwonawa henna na dłoniach panny młodej miała przynieść szczęście w małżeństwie.

Przyznam się wam do czegoś. Kiedyś bardzo chciałam mieć prawdziwy tatuaż. Z czasem jednak nabierałam coraz więcej wątpliwości i teraz cieszę się, że nie zdecydowałam się na zrobienie tatuażu na stałe. Stwierdzam, że chyba jednak nie wyglądałabym dobrze jako wytatuowana, pomarszczona staruszka. Tatuaż z henny to o wiele lepsze rozwiązanie, ponieważ:

  • Efekt utrzymuje się co najwyżej kilka tygodni.
  • Co jakiś czas mogę zmieniać wzór i miejsce.
  • Mogę go zrobić samodzielnie w domu.
  • To całkowicie naturalna i nieszkodliwa metoda.

HENNA – SPOSÓB NA TATUAŻ TYMCZASOWY

1. Jak zrobić tatuaż z henny?

W tym wpisie chciałabym przedstawić wam mój sposób na to, jak zrobić tatuaż z henny krok po kroku. Mam nadzieję, że moja metoda dla każdego okaże się w miarę prosta, bo wydaje mi się, że nie ma w tym niczego trudnego. Na początek przygotujmy wszystko, co potrzebne jest do zrobienia tatuażu z henny, czyli niezbędny zestaw akcesoriów:

  • naturalna henna kosmetyczna (najlepiej specjalna henna do tatuażu, ponieważ zwykła henna do rzęs i brwi ma za słabe działanie);
  • aplikator (nie musi być specjalny, ponieważ dobrze sprawdzi się czysta buteleczka po kroplach do oczu lub wodzie utlenionej, ewentualnie rożek z grubej folii aluminiowej);
  • tatuaż z henny do wydrukowania tj. szablon (oczywiście nie musimy sięgać po gotowy szablon do henny, bo możemy lecieć na żywioł);
  • gumowe rękawiczki (dla zabezpieczenia rąk przed zafarbowaniem).

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne akcesoria do tatuażu z henny, możemy przystąpić do działania. Henna do tatuażu dostępna jest w dwóch wersjach: gotowej mieszanki oraz sproszkowanego barwnika. W przypadku pierwszej opcji od razu możemy przystąpić do działania.

Sproszkowaną hennę trzeba najpierw zamienić w odpowiednią mieszankę. Jak zrobić pastę z henny do tatuażu? Dobrej jakości hennę w proszku mieszamy z niegazową wodą o temperaturze pokojowej oraz odrobiną olejków eterycznych. Najlepsze będą olej eukaliptusowy oraz lawendowy, ale kolor henny wzmocnią także olej goździkowy oraz z drzewa herbacianego. Na 100 g henny powinno przypaść 250 ml wody oraz 30 ml olejków (łącznie), a do tego 4 stołowe łyżki cukru. W niektórych przepisach dodają sok z cytryny, herbatę albo kawę, ale są one całkowicie zbędne. Wszystko mieszamy ze sobą aż do uzyskania jednolitej konsystencji, bez grudek, delikatnie ciągnącej się. Uwaga! Henna od razu po rozrobieniu nie nadaje się do użycia! Miseczkę z pastą należy zakryć folią spożywczą i odstawić na około 20 godzin. Dopiero po tym czasie, kiedy zmieni kolor na brązowy, nadaje się do malowania ciała.

Mamy pastę do tatuażu i niezbędne akcesoria, więc możemy przystąpić do działania. Czas przygotować odpowiednio skórę. Najpierw dokładny peeling, a potem oczyszczenie skóry. Tatuaż z henny będzie trzymał się wyłącznie na czystej, suchej i odtłuszczonej skórze. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu ubrań i ogólnie otoczenia, bo niechcący wychlapana henna potrafi mocno ubrudzić. Tatuaż z henny robi się bardzo prosto. Oto podstawowe kroki:

  • odciskamy lub odrysowujemy wzór na skórze (opcjonalnie);
  • nakładamy na skórę hennę za pomocą aplikatora o cienkiej końcówce;
  • liczy się precyzyjne nałożenie henny na wzór, w niezbyt dużej ilości;
  • gotowy wzór z henny zostawiamy tak na kilka godzin (minimum 6);
  • po tym czasie delikatnie usuwamy zaschniętą pastę, nie pocierając mocno;
  • skórę z tatuażem delikatnie natłuszczamy np. naturalnym olejkiem.

2. Jak utrwalić tatuaż z henny?

Najczęściej pojawiające się przy okazji tego tematu pytanie dotyczy tego, co zrobić, żeby tatuaż z henny dłużej się trzymał. Wiadomo, że efekt uzyskany barwnikiem roślinnym jest tymczasowy. Jednak to, jak długo efekt będzie widoczny, zależy od sposobu pielęgnacji miejsca, na którym zrobimy sobie grafikę. Sposób na to, czym utrwalić tatuaż z henny, jest wiele. Ja przedstawię wam te przetestowane przeze mnie, które naprawdę działają.

  • Robiąc tatuaż z henny, pamiętajmy, żeby barwnik pozostał na skórze dość długo. Najlepiej przez kilka godzin, dzięki czemu całość będzie dużo ciemniejsza, wyraźniejsza i trwalsza.
  • Wybierajmy takie miejsca na tatuaż z henny, które nie są zagrożone nadmierną potliwością i nie mają tak często kontaktu z wodą i detergentami, jak np. dłonie. Przyozdabianie bardziej osłoniętych miejsc na ciele to sposób na dłużej utrzymujący się efekt.
  • W trakcie robienia tatuażu pamiętajmy, żeby ograniczyć wychodzenie na zewnątrz i okrywanie danego miejsca ubraniami. Warto zabezpieczyć hennę do momentu, dopóki jej nie zmyjemy.
  • Po dokładnym oczyszczeniu skóry z resztek henny, dokładnie nawilżmy dane miejsce oliwką lub balsamem.
  • Nie wystawiajmy swojego tatuażu na mocne słońce i unikajmy kąpieli w chlorowanej lub mocno zasolonej wodzie, ponieważ wówczas barwnik szybciej się zblednie.
  • Do mycia skóry w miejscu z tatuażem używajmy wyłącznie delikatnego mydła antybakteryjnego, natomiast odstawmy wszystkie gęste żele, płyny myjące i peelingi, które mogłyby zedrzeć hennę. Z tego samego powodu warto myć skórę w sposób delikatny, bez intensywnego pocierania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *