Moje domowe sposoby na naturalny demakijaż

Lubicie się malować? Ja niezbyt. Lubię być pomalowana, ale nie przepadam za samą tą czynnością. Lubicie zmywać makijaż? Ja nie znoszę. Nie ma nic przyjemnego w pocieraniu, pocieraaniu i pocieraaaniu skóry wacikiem. Najpierw trzeba zmyć tusz do rzęs (1 wacik), później podkład i inne kosmetyki kolorowe (3-4 waciki). I po co to wszystko? Żeby na koniec mieć zaczerwienioną twarz i wyglądać paskudnie. (Tak, wiem, liczy się to, co w środku…) Podejrzewam, że makijaż i demakijaż będą towarzyszyły mi do późnej starości, dlatego długo szukałam rozwiązań, które umilą mi obie te czynności. I znalazłam. Mam przyjemność przedstawić Wam moje domowe sposoby na naturalny demakijaż.

Co to jest naturalny demakijaż?

Naturalny demakijaż to taki, który wykonuje się za pomocą składników występujących w naturze lub kosmetyków roślinnych. Ma na celu oczyszczenie twarzy z makijażu bez jej podrażniania i naruszania warstwy hydrolipidowej, dzięki czemu nie tylko zmywa makijaż, lecz także poprawia kondycję cery. Jeżeli – jak ja – jesteście miłośniczkami medycyny naturalnej i ekokosmetyków, rękawica do demakijażu, mydło z Aleppo czy metoda OCM są dla Was!

Naturalny demakijaż – rękawica do demakijażu

Rękawica do demakijażu swoje oczyszczające właściwości zawdzięcza cieniutkim mikrowłóknom w kształcie ośmioramiennej gwiazdy, które w kontakcie z wodą usuwają makijaż. Podczas mycia mikrowłókna penetrują skórę i zbierają cząsteczki brudu, a przy tym nie podrażniają naskórka. Rękawica do demakijażu działa bez dodatku kosmetyków i zużywa się po około 2-3 miesiącach regularnego stosowania.

Naturalny demakijaż – mydło z Aleppo

Mydło z Aleppo jest w pełni roślinne. Chociaż zostało wykonane z naturalnych olejów, ale ma właściwości klasycznego mydła chemicznego. Może być stosowane raz dziennie jako preparat do demakijażu. Sprosta cerze trądzikowej i mocnemu wieczorowemu makijażowi. Aby zastosować mydło z Aleppo, wystarczy je spienić w dłoniach, powstałą pianą umyć twarz i zmyć letnią wodą.

Naturalny demakijaż – mydło Dudu-Osun

Mydło Dudu-Osun to afrykańskie mydło, które dzięki swoim silnie oczyszczających właściwościom potrafi zmyć nawet wodoodporne kosmetyki. Składa się z masła shea, aloesu, kakaowca, oleju palmowego, miodu i czerwonego drzewa sandałowego. Mydło Dudu-Osun usuwa z twarzy makijaż i sebum oraz zmniejsza widoczność przebarwień. Nie pozostawia typowego dla tradycyjnego mydła uczucia ściągniętej skóry; wręcz przeciwnie – sprawia, że skóra jest nawilżona. Wystarczy umyć ją pianą, poczekać, aż wyschnie, i zmyć ciepłą wodą.

Naturalny demakijaż – metoda OCM

OCM, czyli Oil Cleansing Method, jest metodą oczyszczania skóry za pomocą olejów. To nie tylko skuteczny sposób na demakijaż, lecz także rytuał oczyszczający. Przy OCM wykorzystuje się właściwości oleju rycynowego i wybranego oleju bazowego rozpuszczające brud. Metoda może być stosowana do oczyszczania każdego typu skóry, ale znam osoby z cerą tłustą i trądzikową, które narzekają, że OCM potęguje błyszczenie się twarzy. Metoda jest bardzo delikatna i zazwyczaj nie wymaga stosowania kremu, ale z drugiej strony zajmuje dużo czasu.

Naturalny demakijaż – sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna może być użyta jako substytut wody z kranu, która zmienia pH skóry. Działa podobnie jak płyn micelarny, ale jest od niego znacznie delikatniejsza. Jeżeli preferujecie oszczędny makijaż, sól fizjologiczna sprawdzi się idealnie! Wystarczy ją nałożyć na wacik i przecierać nim twarz, dopóki ta nie będzie całkowicie oczyszczona. Jeżeli połączycie ją z wyciągiem z nagietka lub rumianku, podziała jak tonik.

Naturalny demakijaż – miód i soda oczyszczona

Połączenie miodu i sody oczyszczonej to sposób na demakijaż i peeling. Aby ten preparat oczyszczająco-złuszczający mógł powstać, wystarczy zmieszać 2 łyżeczki miodu z odrobiną sody i nałożyć na twarz wacikiem. Soda może podrażnić oczy, dlatego nie stosujcie tej mieszanki do demakijażu oczu.

Naturalny demakijaż – olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy działa jak dwufazowy płyn do demakijażu. Można zastąpić go innym olejem roślinnym, a nawet oliwą. Rytuał jest bardziej czasochłonny niż tradycyjny demakijaż, ale pozostawia skórę nawilżoną, odżywioną i miękką. Aby się o tym przekonać, wystarczy, że mokry wacik skroplicie olejem oraz przyłożycie do twarzy i powiek na kilka minut. Czynności musicie powtarzać tak długo, aż kolejny wacik będzie całkowicie czysty.

Naturalny demakijaż – aloes

Wszystkie domowe kosmetyki na bazie aloesu, w tym także te do demakijażu, są szczególnie polecane dla kobiet o bardzo wrażliwej, wręcz alergicznej skórze. Aloes koi i nawilża skórę oraz wygasza procesy zapalne. Jeżeli macie w domu żywą roślinę, możecie użyć świeżego aloesu, a jeśli nie, wystarczy kupić czysty sok aloesowy lub żel aloesowy bez dodatków.

Naturalny demakijaż – moja opinia

Wypróbowałam wszystkie domowe sposoby na naturalny demakijaż, która Wam przedstawiłam. Byłam zadowolona z każdego, ale najbardziej zachwyciły mnie oczyszczające właściwości aloesu.

Jestem genetycznie obciążona bardzo wrażliwą skórą. Moje wszystkie eksperymenty kosmetyczne kończą się podrażnieniem, swędzeniem lub wysypką. Muszę Wam powiedzieć, że aloes niczego takiego nie wywołał, a demakijaż w jego wykonaniu jest skuteczny, krótki i przyjemny.

Oto przepis na aloesowo-migdałowy żel do demakijażu, który stosuję nieprzerwanie od kilku miesięcy.

Składniki:

  • 1 łyżka soku z liści aloesu lub żelu aloesowego,
  • 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów,
  • 1 mały słoik.

Sposób przygotowania: wlejcie składniki do słoiczka i potrząśnijcie nim energicznie, aby dobrze je wymieszać. Mieszankę nałóżcie na twarz wacikiem, pozostawcie na skórze na kilka minut i zmyjcie letnią wodą. Preparat przechowujcie w ciemnym i chłodnym miejscu przez 2-3 tygodnie. Z czasem kosmetyk będzie się rozwarstwiał, dlatego potrząsajcie słoiczkiem przed każdym użyciem.

Znacie inne sposoby na naturalny demakijaż? Jaki jest Wasz ulubiony? A może wolicie tradycyjne metody oczyszczania twarzy? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *