Opakowania kosmetyków. Czy wiesz, w czym trzymasz krem i podkład?

Cześć!

Buteleczki, flakoniki, słoiczki i mnóstwo innych dupereli ze szkła, plastiku lub nie wiadomo jakiego tworzywa, z pompką, korkiem lub zamykane na klik. Właśnie w czymś takim trzymasz swoje kosmetyki. Czy wiesz, jak opakowania wpływają na twoje produkty do makijażu i pielęgnacji? Jeżeli nie, to zapraszam cię do lektury małego przewodnika.

Przychodzi baba do sklepu…

…i patrzy na skład, cenę, właściwości, ale nie na opakowanie. A przed kupieniem trzeba sprawdzić, czy pudełko kosmetyku jest szczelnie zamknięte i nie ma żadnych uszkodzeń, jak wydobyć z niego produkt i czy zapewnia odpowiednią ochronę przed drobnoustrojami. Bo nie wiem, czy wiesz, ale tworzywo, z którego są wykonane opakowania, mogą mieć wpływ na jakość kosmetyku i na jego działanie.

Dobre jakościowo opakowanie i jego funkcje

Każde opakowanie musi spełniać funkcje, które zagwarantują nam bezpieczne korzystanie z kosmetyku. Zaliczają się do nich:

  • przechowywanie produktu przez jak najdłuższy czas i w jak najlepszym stanie;
  • szczelność, dzięki której do produktu nie przedostaną się żadne zanieczyszczenia, a kosmetyk się nie wyleje lub nie wysypie;
  • zapewnia ochronę przed promieniami UV, wstrząsami lub wysoką temperaturę;
  • zapewnia ochronę przed drobnoustrojami;
  • obojętność tworzywa na produkt;
  • łatwość zastosowania;
  • niski koszt w stosunku do ceny kosmetyku;
  • dopasowanie do przemysłowego procesu pakowania;
  • spełnienie prawnych wymogów;
  • wytrzymałość, estetyczność i biodegradowalność.

Jak testowane są opakowania?

Każde opakowanie zanim trafi na drogeryjną półkę przechodzi specjalistyczne testy. Są to:

  1. Nieszkodliwość – w głównej mierze dotyczy to opakowań plastikowych. Testy przeprowadza się z użyciem wody lub żywności, które przez pewien czas pozostają w opakowaniu.
  2. Konserwowanie – sprawdza się, w jaki sposób w zamkniętym opakowaniu konserwuje się kosmetyk, a ten jest poddawany działaniu różnych czynników.
  3. Zgodność produktu i opakowania – po jakimś czasie bada się, czy składniki opakowania nie przeniknęły do produktu i odwrotnie. Sprawdza się również, czy powierzchnia styczna kosmetyku z opakowaniem nie uległa żadnym zmianom.
  4. Kontrola na próbkach – polega na wykonaniu próby na określonej ilości produktów.

Oznaczenia na opakowaniach

Na każdym opakowaniu zamieszcza się specjalne oznaczenia, które mają ułatwić korzystanie z kosmetyku. Do najbardziej rozpoznawalnych zalicza się:

  • otworzone pudełko lub słoiczek – trwałość produktu po otwarciu (PAO – Period After Opening);
  • klepsydra – data minimalnej trwałości;
  • książka nad dłonią – produkt zawiera ulotkę;
  • odwrócona litera E – produkt jest zgodny z obowiązującym prawem;
  • liczba w prostokącie – pojemność opakowania podana w mililitrach.

Przykładowe rodzaje opakowań

W przypadku konkretnych kosmetyków sprawdzą się tylko wybrane opakowania. Najpopularniejsze są słoiczki, do których dodaje się szpatułki ułatwiające aplikację. Takie opakowania wyposażone są zazwyczaj w patynkę i nakrętkę. Dobrze sprawdzają się w przypadku kremów, peelingów i maseł kosmetycznych. Popularne są także opakowania typu airless. Skonstruowano je tak, żeby podczas dozowania do środka nie przedostało się powietrze. Dzięki takiemu zabezpieczeniu ilość nabranego kosmetyku wystarcza na jedno zastosowanie. Tubki to kolejne równie popularne opakowania. Najczęściej stosuje się je w kosmetykach łazienkowych – żelach pod prysznic i szamponach. Produkt zabezpieczony jest specjalnym korkiem, który uniemożliwia dostęp wody i bakterii do środka opakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *