Retinol w kosmetykach – cudo odmładzające skórę. Jak go używać?

Kochani!

Czyście już poodmładzani? 😀

Dobrze, żarty na bok, bo wkracza poważna substancja odmładzająca skórę.

Retinol – słyszeliście o nim? Znacie? Stosujecie? A może boicie się, bo słyszeliście o jego niecnych sprawkach, jakich może dopuścić się na skórze? Dziś Wam opowiem, dlaczego nie należy się go bać jak stosować retinol, by czerpać z niego 100% korzyści. Zapraszam!

Co to jest retinol?

To po prostu pochodna witaminy A. Wykorzystuje się go w odmładzaniu, leczeniu zmian trądzikowych, genialnie wygładza zmarszczki oraz pomaga usuwać wszelkie przebarwienia skórne, w tym plamy starcze i pigmentacyjne. W jego stosowaniu trzeba przestrzegać pewnych zasad.
Witamina A jest nie bez powodu określana witaminą młodości: sprawia, że skóra FAKTYCZNIE wolniej się starzeje. Ale to nie wszystkie jej cenne właściwości.

Retinol w kosmetykach – jak działa? Właściwości retinolu

Retinol wygładza zmarszczki

Już po kilku tygodniach stosowania kosmetyków z retinolem skóra zdecydowanie wygląda lepiej i młodziej. Na początku te zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka. Dzieje się tak, ponieważ retinol działa złuszczająco i normalizuje sebum, dzięki czemu zniszczona i zrogowaciała warstwa skóry zostaje zredukowana i staje się on bardziej spoisty. Odsłania się młoda, jędrna skóra.

Oczywiście kolejne etapy terapii retinolem poprawiają kondycję kolejnych, głębszych warstw. W efekcie wzrasta liczba fibroblastów, a także wzmaga się produkcja kolagenu i elastyny, białek, które mają wpływ na młodość skóry. Co ważne: poprawia się budowa i funkcjonowanie żywej warstwy skóry. Po kilku miesiącach aplikowania retinolu nie poznacie własnej cery, będzie młodzieńcza, jędrna, o doskonałym kolorycie. Stanie się elastyczniejsza, a zmarszczki ulegną znacznemu spłyceniu.

Retinol jest idealny dla cery tłustej

Retinol reguluje ilość wydzielanego sebum, sprawnie odblokowuje i zwęża pory, zmniejsza tendencję do tworzenia się zaskórników i krost. Nie bez przyczyny produkty retinolem z powodzeniem wykorzystuje się do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, trądzikowej. To jeden z najbardziej skutecznych składników antytrądzikowych, jaki znamy!

Retinol poprawia koloryt skóry

Ponieważ – jak już Wam wspomniałam – retinol wpływa na złuszczanie naskórka, to doskonale radzi sobie z przebarwieniami, które najczęściej dotyczą tylko wierzchnich warstw skóry. Ponadto retinol powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów i znacznie redukuje ilości melaniny. Terapia retinolem jest jedną z najlepszych w leczeniu przebarwień.

Ale retinol to nie tylko regeneracja skóry z przebarwieniami, ale też znaczna poprawa kolorytu cery. Jak to się dzieje?

Okazuje się, że retinol bierze udział w powstawaniu nowych naczyń krwionośnych, odżywiających oraz dotleniających tkankę łączną. W efekcie skóra nabiera blasku i odzyskuje świeży koloryt. Ten efekt widać już po kilku kuracjach retinolem.

Retinol – dlaczego trzeba na niego uważać?

Retinol jest silny i nieco inwazyjny. Już pewnie domyśliliście się z opisów, że ingeruje on w naskórek. Dlatego podczas terapii retinolem można zaobserwować zaczerwienienie i lekkie wysuszenie skóry – zwłaszcza na początku, gdy zaczynacie go stosować. Ponieważ odsłania nową skórą, która jeszcze nie jest uodporniona na promieniowanie UV, warto stosować równocześnie z nim kremy do twarzy z wysokim filtrem (minimum 30 SPF). Ponadto należy Pamiętajcie, że retinol jest substancją fototoksyczną: w kontakcie ze słońcem często powoduje podrażnienie skóry i zaczerwienienia a w skrajnym przypadku przebarwienia.

Ważne, by kremy z retinolem nakładać na noc.
Na koniec ważna informacja dla przyszłych lub młodych mam: retinolu lepiej nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jak obchodzić się z retinolem – stosowanie

  • Przechowujcie go w podanej przez producenta temperaturze.
  • Trzymajcie z dala od źródeł światła.
  • Stężenie czystego retinolu to co najmniej 0,25 %.
  • Stosujcie go na noc, bo w dzień za bardzo psoci.
  • Za dnia stosujcie filtr „trzydziestkę”.
  • Pomóżcie skórze i dorzućcie do pielęgnacji lekki krem nawilżający.

… i powinno być dobrze! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *