Rodzaje maseczek do twarzy. Czy znasz je wszystkie?

Cześć!

Maseczki są doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji. Przedłużają działanie kosmetyków, mogą być stosowane jako ekspresowa terapia lub zabiegi bankietowe, świetnie sprawdzą się w nieoczekiwanych sytuacjach. Zawierają wiele substancji aktywnych, a stosowane świadomie i rozważnie mogą stanowić samodzielny zabieg. Masek można używać również w domu, dobrawszy je do własnych potrzeb.

Rodzaje masek kosmetycznych

Maski kosmetyczne możemy podzielić według następujących kryteriów:

  • ze względu na rodzaj cery,
  • w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć
  • ze względu na postać, w której są stosowane.

Stałe maski do twarzy

Mają postać pasty lub proszku i dlatego wymagają wcześniejszego rozrobienia. Kiedy substancje lotne odparują, kosmetyk zastyga w postaci twardej warstwy, którą przed zmyciem należy zwilżyć. Taką maseczką jest na przykład maska termiczno-modelująca, która rozgrzewa się nawet do 45ºC i oddaje skórze ciepło. Takie działanie ułatwia przedostanie się do głębszych warstwy skóry składników aktywnych z kosmetyku nałożonego pod maseczkę. Podobnie działa maska gipsowa, która może być stosowana na dekolt.

Miękkie maski do twarzy

Takie maski nie twardnieją na skórze, lecz przepuszczają ciepło, wilgoć i powietrze. Mają postać kremu lub żelu, który można pozostawić do całkowitego wchłonięcia. Często do tego typu produktów dodaje się kaolin, ił morski, torfowe lub ziołowe wyciągi. Zastosowanie takich składników powoduje rozpulchnienie i przygotowanie cery do dalszych zabiegów. Natomiast do cery łojotokowej najlepsze będą maski o konsystencji żelu. Ich działanie polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka, oczyszczaniu porów skóry i przeciwdziałaniu błyszczenia się cery w strefie T. Do tej grupy zaliczają się również maski w postaci kremu, które przypominają kosmetyki na noc. Występują również w formie emulsji, pod którą dochodzi do delikatnego rozgrzania skóry i poprawienia krążenia krwi.

Maski woskowe i parafinowe

Występują w postaci stałej, dlatego przed zastosowaniem należy je rozpuścić. Jeżeli połączysz obydwa te rodzaje masek, to uzyskasz na skórze okluzyjną warstwę podnoszącą temperaturę. Efekt? Skóra się oczyszcza, martwe komórki skóry są usuwane, eliminowane są zanieczyszczenia z ujść gruczołów łojowych. Maski woskowe i parafinowe świetnie się sprawdzą w przypadku cer łojotokowych i przesuszonych, ale nie są wskazane w przypadku skóry płytko unaczynionej i u osób z trądzikiem różowatym.

Maski piankowe i jonowe

Maski piankowe mają postać delikatnej śmietanki, a maski jonowe wprowadzają do komórek skóry substancje aktywne za pomocą tzw. kanałów dyfuzyjnych. Do tej grupy zaliczają się maski peel-off, które podczas zdejmowania usuwają martwe komórki naskórka. Takie produkty świetnie sprawdzą się do pielęgnacji cery wrażliwej.

Maski algowe

Algi są bogate w aminokwasy, witaminy, związki krzemu, wapnia, magnezu, jodu i mikroelementów. Mają postać proszku, który w połączeniu z wodą ulega żelifikacji. W takiej postaci nakłada się ją na skórę, ale zdejmuje w formie płatu. W kosmetologii występuje dużo rodzajów alg, które możemy dobrać do rodzaju skóry i jej potrzeb. Do pielęgnacji ciała wykorzystuje się algi poprawiające krążenie krwi i oczyszczające, a do pielęgnacji twarzy – algi o działaniu nawilżającym, kojącym, wzmacniającym i regenerującym. Po zastosowaniu maski algowej skóra jest ukojona, rozjaśniona i odżywiona, co jest dobre dla cery dojrzałej. Do pielęgnacji skóry problematycznej zaleca się maseczki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Maski do cery tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej

Do takiego rodzaju skóry najlepiej sprawdzą się maski ściągające i oczyszczające. Takie produkty służą do usuwania martwego naskórka, zanieczyszczeń i sebum. Najczęściej zawierają glinki, cynk i kaolin, które dodatkowo matują cerę, łagodzą stany zapalne i zapobiegają powstawaniu nowych niedoskonałości.

Maski nawilżające i odżywcze

Tego rodzaju maski poprawiają wygląd skóry, wygładzają drobne zmarszczki, ujędrniają cerę, usuwają oznaki zmęczenia i poprawiają owal twarzy. Takich maseczek nie zmywa się, lecz pozostawia do całkowitego wchłonięcia. Do tej grupy maseczek należą również peelingi enzymatyczne, które oczyszczają cerę, poprawiają krążenie i wygładzają skórę.

Jakie są wasze ulubione maski do twarzy, dziewczyny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *