Róża i jej właściwości w kosmetykach i nie tylko

Cześć!

Róża to  królowa roślin, więc dlaczego nie miałaby znaleźć się w kosmetykach i być stosowana do pielęgnacji skóry. Poza jej przepięknym zapachem znane nam wszystkim są jej niesamowite właściwości na skórę, włosy i paznokcie. Jak działa róża, i to nie tylko w kosmetykach?

Róża w kosmetykach

Piękny zapach to jest coś, co lubię najbardziej, a perfumy z tą rośliną wręcz ubóstwiam. Jeżeli chodzi o produkty drogeryjne, to bardzo uważam, żeby w składzie miały naturalne ekstrakty lub wyciągi z róży, a ich zapach był jak najbardziej zbliżony do zapachu kwiatu. Czemu? Bo do wyprodukowania litra olejku różanego potrzeba kilku ton płatków różanych. Niektóre firmy stosują więc wątpliwej jakości zamienniki.

Skoro wywołałam już olejek różany, to podam wam kilka faktów z nim związanych. Jest wytwarzany z róży damasceńskiej lub stulistnej. Ma właściwości aromaterapeutyczne, antyalergiczne, uspokajające i antydepresyjne. Łagodzi bóle głowy i oparzenia na skórze. Działa przeciwbakteryjnie i jest często stosowany jako składnik kosmetyków.

Róża – właściwości i zastosowanie

Róża damasceńska

Uprawia się ją w basenie Morza Śródziemnego, ale już od czasów starożytnych była wykorzystywana w medycynie i kosmetyce. Zawiera potężną dawkę witaminy C i flawonoidów. Róża damasceńska ma silne działanie antyoksydacyjne – zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za szybsze starzenie się organizmu. Działa także antybakteryjnie, łagodząco i leczniczo. Ma właściwości odświeżające, nawilżające i kojące oznaki zmęczenia.

Dzika róża

Do pielęgnacji i w celach leczniczych stosuje się jej nasiona, owoce i kwiaty. Jest bogata we flawonoidy, witaminę C, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Owoce dzikiej róży zawierają mnóstwo witamin (A, B, P, K, E), karoten, garbniki, kwasy organiczne i flawonoidy. Z owoców pozyskuje się olej, który jest stosowany do leczenia stanów zapalnych skóry, a do tego ma właściwości antybakteryjne i łagodzące.

Owoce dzikiej róży zawierają dużo witaminy C, która jest świetna do wzmacniania odporności i leczenia. Z tego powodu produkty z ich zastosowaniem stosuje się przy przeziębieniach, kamicy nerkowej lub żółciowej, w sytuacjach stresowych, podczas kłopotów z bezsennością. Dzika róża nawilża, stymuluje produkcję kolagenu, zmniejsza trądzik, poprawia kondycję skóry i rozjaśnia przebarwienia.

Róża stulistna

Pochodzi z Francji i jest mieszanką kilku gatunków róż. Jej płatki są delikatniejsze od róży damasceńskiej, a do tego – jadalne i nadają się na soki i konfitury. Płatki róży stulistnej mają działanie antyoksydacyjne, uszczelniają naczynia krwionośne, regenerują naskórek, łagodzą i zmiękczają cerę. Olejek z tej rośliny ma działanie relaksujące i antydepresyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *