Właściwości toniku do twarzy. Nie stosujesz? Robisz błąd!

Jestem wielką miłośniczką toników do twarzy. Ci, którzy śledzą mnie dłużej, wiedzą już, że toniku w mojej kosmetyczce nie może zabraknąć. Dlaczego? O tym właśnie opowiem w dzisiejszym wpisie, z którego dowiecie się, jakie są właściwości toniku do twarzy i dlaczego warto stosować go regularnie.

Zapraszam do czytania! 🙂

Tonik do twarzy. Co to za kosmetyk?

Toniki pojawiały się w naszych codziennych rytuałach w momencie, gdy popularna stała się azjatycka pielęgnacja cery. Ten oparty na bazie wody kosmetyk wzbogacony o dodatkowe substancje odżywcze np. ekstrakty, olejki, witaminy został zauważony i doceniony przez producentów. Tak bardzo, że dziś wyróżniamy już różne jego rodzaje:

  • toniki nawilżające,
  • toniki oczyszczające,
  • toniki kojące,
  • toniki ściągające.

Są przeznaczone do różnego typu cery – właściwie każdy może sięgnąć po tonik, a wręcz powinien to zrobić jak najszybciej. Warto jednak pamiętać, że nie jest to zamiennik kosmetyków, które stosujemy, ale osobny, pełnoprawny kosmetyk, który włącza się do swoich rytuałów jako dodatkowy produkt.

Właściwości toniku do twarzy

Czy wiecie, jak działa tonik do twarzy? Ja wiem i chętnie wyprowadzę z błędu wszystkich tych, którzy myślą źle.

Niektórzy twierdzą, że tonik służy do oczyszczania twarzy jak np. płyn micelarny. Inni, że toniku używają tylko osoby o cerze wrażliwej, bo łagodzi podrażnienia. Jeszcze inni mówią, że tonik jest przeznaczony wyłącznie pod makijaż.

To wszystko nieprawda!

Zapamiętajcie, że tonik ma za zadanie przywracać skórze równowagę pH. On może dodatkowo oczyszczać cerę, można stosować go pod makijaż i może przynosi skórze ukojenie, ale to nie jest jego główne zadanie.

Dlaczego warto stosować tonik?

To teraz kilka konkretów, czyli powodów, dla których tonik powinien znaleźć się w każdym domu. Moim zdaniem jest niezastąpiony, ponieważ:

  • wyrównuje pH skóry
    Naturalne dla naszej skóry jest kwaśne pH, a wiele produktów (zwłaszcza tych oczyszczających) ma pH zasadowe, a więc zaburza naszą naturalna równowagę kwasowo-zasadową. Najprostszym sposobem na to, żeby tę równowagę odzyskać jest zastosowanie toniku. To jego główne i najważniejsze zadanie, w którym radzi sobie doskonale;
  • zmniejsza uczucie ściągnięcia
    Efektem ubocznym (pozytywnym!) tego działania toniku do twarzy jest fakt, że skutecznie zmniejsza nieprzyjemne uczucie ściągnięcia po myciu. Często zdarza się tak, że po umyciu cera jest przesuszona i trochę ściągnięta, bo traci swoją naturalną ochronę, jaką jest płaszcz hydrolipidowy i kwaśne środowisko;
  • łagodzi podrażnienia
    Oprócz tego, że tonik do twarzy łagodzi uczucie ściągnięcia, to jest w stanie ukoić skórę podrażnioną z powodu trądziku, pękających naczynek, reakcji alergicznych itp. To dobra wiadomość dla wszystkich wrażliwców, którzy po myciu mają zaczerwienioną twarz, a ich skóra piecze, szczypie i swędzi. Wystarczy przetrzeć twarz tonikiem łagodzącym i wszystko wraca do normy;
  • doczyszcza cerę
    Nie mogę pominąć też tego, że tonik do twarzy bywa zaliczany jako jeden z elementów wieloetapowego oczyszczania. Po demakijażu, myciu olejem, żelu i peelingu to właśnie tonik jest ostatnim kosmetykiem, którym możemy zetrzeć ewentualne pozostałości, drobne zanieczyszczenia, które zostały na skórze, choć są niewidoczne gołym okiem;
  • przygotowuje skórę na pielęgnację
    Pielęgnacyjne rytuały z reguły nie kończą się na toniku, bo po nim sięgamy po serum, krem, czasami maskę. Warto więc dobrze przygotować skórę na ich przyjęcie. W tym również pomaga tonik do twarzy, który łagodzi podrażnienia, normuje pH skóry i dzięki temu ułatwia wchłanianie się składników odżywczych. Dalsza pielęgnacja jest dzięki niemu skuteczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *