Wybierasz się na peeling chemiczny? Sprawdź, który kwas będzie dla ciebie najlepszy

Cześć!

Peelingi chemiczne od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Dają prawie natychmiastowe i bardzo dobre efekty, a co najlepsze, są polecane do każdego rodzaju skóry. Jeżeli jeszcze nie korzystałyście z dobrodziejstw kwasów, to najwyższa pora to zmienić. Jednak najpierw sprawdźcie, który kwas będzie dla was najlepszy.

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to zabieg, podczas którego poprawia się kondycję skóry przez nałożenie pojedynczego kwasu lub mieszanki kwasów. Zabieg najczęściej wykonuje się na twarz, lecz działaniu kwasów zostają poddawane także inne części ciała (dłonie, dekolt, plecy, szyja). Peeling chemiczny nie wymaga rekonwalescencji, ale mogą wystąpić po nim efekty uboczne: wybielenie skóry, uczulenie, uwrażliwienie na słońce.

Wyróżnia się trzy rodzaje peelingów:

  • powierzchniowy – polega na usunięciu naskórka, jest stosowany do wygładzania niewielkich zmarszczek, zwalczania trądziku i rozjaśniania drobnych przebarwień;
  • średnio głęboki – obejmuje naskórek i skórę właściwą, wygładza głębsze zmarszczki, blizny potrądzikowe i przebarwienia;
  • głęboki – wykorzystuje się w nim kwasy o wysokim stężeniu, które oddziałuje zarówno na naskórek, jak i na skórę właściwą, peelingu używa się do spłycenia zmarszczek i blizn, taki rodzaj zabiegu może być zastosowany tylko przez lekarza.

Kwas a rodzaj skóry

Wybór peelingu jest uzależniony od typu cery, niedoskonałości, które się na niej pojawiły, i fototypu skóry. Do tych czynników dopasowuje się również stężenie tego kwasu. I tak:

  • dla skóry tłustej i trądzikowej najlepsze będą kwasy: azelainowy, salicylowy, szikimowy i fitowy;
  • dla cery suchej i starzejącej się poleca się dwa kwasy: migdałowy i ferulowy;
  • w przypadku blizn po trądziku i głębokich zmarszczek dobrze się sprawdzą takie kwasy: glikolowy, pirogronowy, trójchlorooctowy (TCA).

Kwasy stosowane w peelingach chemicznych

1. Kwas glikolowy

Otrzymuje się go z trzciny cukrowej i jest zaliczany do kwasów AHA. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma niewielką masę cząsteczkową, dzięki czemu łatwo przenika przez naskórek. Kwas glikolowy stosuje się do peelingu powierzchniowego. W zależności od stężenia ma inne działanie: 15% kwas glikolowy nawilża i złuszcza warstwę rogową, 20-30% usuwa naskórek, 50-70% złuszcza naskórek i regeneruje skórę właściwą.

2. Kwas salicylowy

Jest kwasem z grupy BHA, ma działanie złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i ściągające. W 2% stężeniu wykazuje właściwości antyseptyczne, a w stężeniu 10-20% działa keratolitycznie. Przenika do mieszków włosowych, oczyszcza pory skóry, reguluje wydzielanie sebum i pomaga w walce z trądzikiem. Działa dużo łagodniej niż kwasy AHA, bo rzadziej wywołuje niepożądane objawy w postaci szczypania, pieczenia lub nadmiernego złuszczania się skóry.

3. Kwas migdałowy

Należy do kwasów AHA, jest otrzymywany przez hydrolizę gorzkich migdałów i słabo rozpuszcza się w wodzie. Działa łagodnie i może być stosowany latem, bo nie powoduje reakcji fotouczulającej i zapewnia minimalne złuszczanie. Ze względu na łagodne działanie używa się go w pielęgnacji cery wrażliwej. Jest zbudowany z takich cząsteczek, które z łatwością przenikają przez skórę i stymulują produkcję kolagenu. Kwas migdałowy jest polecany do skóry suchej i szorstkiej, bo ma działanie nawilżające i ujednolicające koloryt. Stosuje się go również w przypadku trądziku, nadmiernej pracy gruczołów łojowych, przebarwień, blizn potrądzikowych i zmarszczek.

4. Kwas azelainowy

Występuje naturalnie w ziarnach zbóż i niewielkich ilościach w ludzkim organizmie. Ma bardzo różnorodne działanie: przeciwzaskórnikowe, przeciwzapalne, redukujące wolne rodniki i rozjaśniające przebarwienia. Jest pomocny w leczeniu skóry trądzikowej, łuszczycy, zapalenia mieszków włosowych i trądziku różowatego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *