Hej dziewczęta i chłopcy!
Czy stosujecie naturalne olejki kosmetyczne? Moim zdaniem nie ma nic lepszego do pielęgnacji twarzy niż dobry olej. Zresztą on nadaje się nie tylko do cery, ale i na włosy – jest uniwersalny i wszechstronny, wiec śmiało stosujcie go także w pielęgnacji ciała – wiele z nich likwiduje świeże rozstępy lub zmniejsza widoczność tych utrwalonych. Pewnie zastanawiacie się, jaki olejek wybrać do jakiej cery. Dziś przygotowałam wam ściągę – z nią wszystko pójdzie jak po maśle… shea. 😉 Zapraszam!
Naturalne olejki do twarzy i włosów – jak działają?
Wyśmienicie! Wiem, taka odpowiedź wam nie wystarczy, dlatego objaśnię szerzej:
+ OLEJKI W PIELĘGNACJI WŁOSÓW
Olejki są w stanie zregenerować zniszczone włosy – domykaja łuski, a ponadto dopasują się do ich struktury – kluczem jest odpowiedni dobór olejków. Dlatego dobieraj je do porowatości, czyli stopnia rozchylenia ich łusek keratynowych (może on być różny, ogólnie dzieli się na 3 warianty); dlatego wyróżniamy włosy:
- wysokoporowate (zniszczone, często suche i przerzedzone lub wypadające)
- średnioporowate (średnio zniszczone, delikatne, często cienkie)
- niskoporowate (ciężkie, grube, oklapnięte, często tłuste)
+ OLEJKI W PIELĘGNACJI TWARZY
Olejki w pielęgnacji twarzy odgrywają nie tylko pielęgnacyjną, ale często wręcz leczniczą rolę: są jak delikatne medykamenty na wszelkie mankamenty, czyli przebarwienia, niedoskonałości, rozszerzone pory, suchość, krosty, trądzik, sebum… Można wymieniać i wymieniać. Kluczem jest oczywiście dobór odpowiednich olejków, dlatego nie przedłuzajc – zapraszam na zestawienie olejków. Najpierw podam wam info, jakie oleje do jakich włosów, a później zajmiemy się buzią. Zapraszam!
Jaki olej do włosów?
- Włosy niskoporowate – rycynowy, kokosowy, jojoba, masło shea, masło karite, olej z pestek arbuza, olej makadamia.
- Włosy średnioporowate – olejek jojoba, olej makadamia, olej arganowy (HIT!), olejek migdałowy, olej z pestek moreli, olej z kiełków pszenicy, olej rycynowy.
- Włosy wysokoporowate – olej arganowy, olej sezamowy, olej lniany, olejek z awokado, olejek z nasion wiesiołka.
Jaki olej do twarzy [do jakiej cery]?
Pora na cerę – tu wybór mam dla was nieco większy, z pewnością wybierzecie swój ulubiony olejek. Oczywiście te do twarzy możecie też sprawdzać na włosach. lub dodawać odrobinę do swojej odżywki do wlosów – z pewnością ich nie przeciążycie, a ponadto olej do spółki z odżywką doskonale się spłucze i nie zostawi żadnego innego śladu poza pięknymi włosami.
- CERA TŁUSTA – olejek sojowy, olej tamanu, olej konopny, olej jojoba, olej z czarnuszki, olej lniany.
- CERA TRĄDZIKOWA – olej z nasion konopi siewnej, olej z ogórecznika, olej z ostropestu, olej z pachnotki, olej tamanu, olej makadamia, olej arganowy, olej z czarnuszki.
- CERA MIESZANA – olej jojoba, olej rycynowy, olej ryżowy, olej z nasion arbuza, olej ze słodkich migdałów, olej z winogron, olejek z pestek truskawek, olej arganowy, olej z orzechów włoskich.
- CERA SUCHA – oliwa z oliwek, olejek z awokado, olej arganowy, olej z wiesiołka, olej ze słodkich migdałów, olejek różany, olej z pestek dyni.
- CERA NACZYNKOWA – olej z rokitnika, olejek arganowy, olej z dzikiej róży, olej z pestek arbuza, olej z nasion pietruszki.
- CERA DOJRZAŁA – olejek z opuncji, olej z nasion (pestek) malin, olej arganowy (HIT!), olej z pestek granatu, olej z czarnego bzu, olej z pestek śliwki.
Mam nadzieję, że trochę wam pomogłam i że włączycie olejki do pielęgnacji twarzy, włosów, a także ciała. Napiszcie, jeśli już testowaliście któryś z nich. Jeśli macie ochotę, możecie kupić gotowe mieszanki olejków do włosów czy twarzy. Oferuje je wiele firm. Ja polecam np. Nanoil oraz Kiehl’s.
Dodaj komentarz