Nafta kosmetyczna na włosy – warto czy nie? Retro-odżywka pod lupą

Nafta kosmetyczna na włosy? Hmmmm, powiało retro:)

Wiecie, że nafta kosmetyczna – mimo iż jest taką sędziwą staruszką, wciąż jest hitem w pielęgnacji włosów?

Ma takie same grono zwolenników jak i przeciwników. Jest swego rodzaju kosmetycznym fenomenem. Jedni widzą w niej cud absolutny i wychwalają pod niebiosa, twierdząc, że włosy rosną jak szalone, a inni są przerażeni samą myślą, że mogliby ją nałożyć na głowę:) Wiec jak to jest? Co z tą naftą? Działa, nie działa? Pomaga, nie pomaga, a może wręcz szkodzi? Często mnie o nią pytacie:

  • Czy nafta kosmetyczna nadaje się do cienkich/ grubych/ tłustych/ blond/ farbowanych/ zniszczonych włosów?
  • Czy nafta kosmetyczna nadaje się na całą na noc?
  • Czy nafta kosmetyczna działa na wypadające włosy?
  • Czy nafta przyspiesza porost włosów?
  • Czy nafta może być używana przez kobiety w ciąży?

Dziś postaram się odpowiedzieć Wam na te i wiele innych pytań. Kochane, bierzemy naftę pod lupę:) Zapraszam!

Nafta kosmetyczna na włosy – co to takiego?

Nafta kosmetyczna to dosyć tłusta emulsja o specyficznym, niezbyt przyjemnym zapachu. Bardziej przywodzi na myśl smar do silników niż kosmetyk, a jednak kobiety kochają ja od pokoleń.

Nafta kosmetyczna powstaje w procesie wielokrotnej destylacji ropy naftowej, torfu, smoły węgla brunatnego. Innymi słowy – to parafina w ciekłej formie. Okazuje się, ze ma ona wiele właściwości pielęgnacyjnych , a jako odzywka do włosów bije rekord.

Nafta kosmetyczna – dlaczego stosuje się ją na włosy?

Z pewnością dlatego, ze jest wszechstronna. Nafta kosmetyczna przeznaczona jest do wszystkich rodzajów włosów, a w szczególności do łamliwych, przesuszonych, kruchych, cienkich i osłabionych. Pielęgnuje i wzmacnia włosy farbowane, matowe, puszące się, suche. Nadaje się nawet do pielęgnacji włosów tłustych, tyle ze w mniejszych ilościach 🙂

Ponieważ jest tak uniwersalna, wiele kobiet wybiera ją w przekonaniu, że z pewnością dopasuje się ona do rodzaju ich włosów (jest przecież taka wszechstronna). Z tego względu nafta kosmetyczna zdobywa dobre opinie.

Nafta kosmetyczna do włosów – czy to w ogóle działa? Właściwości nafty kosmetycznej

Nafta działa na włosy już od samych cebulek: wzmacnia je i hamuje wypadanie włosów. Jej niezaprzeczalną zaletą jest również to, ze tworzy na powierzchni włosa cienką, leć dosyć szczelna 😉 barierę ochronną, która chroni pasma przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych (toksynami, słońcem, wysokimi temperaturami). Nie dopuszcza do utraty wilgoci z wnętrza włosów i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Dzięki niej włosy zyskują elastyczność i stają się lekko dociążone, co jest zbawienne dla przesuszonych, często puszących się i cienkich włosów. Ponieważ działa stymulująco na cebulki i poprawia ukrwienie skóry głowy – według wielu kobiet przyspiesza ona porost włosów. Z tego samego powodu nafta działa dobrze na wypadające włosy. Niewiele osób wie, że nafta kosmetyczna pomaga pozbyć się łupieżu, ponieważ oczyszcza i odkaża skórę głowy. W aptekach i drogeriach można spotkać naftę z dodatkiem ekstraktu z cytryny lub pokrzywy – stworzoną specjalnie na potrzeby włosów tłustych lub dotkniętych łupieżem.

Nafta kosmetyczna na włosy- właściwości odżywcze

Tu należy rozprawić się z mitem: nafta kosmetyczna NIE MA żadnych właściwości odżywczych. Jej zadaniem jest stworzenie na powierzchni włosa otoczki, która poprawia jego strukturę i kondycjonuje włosy, oraz nadaje pasmom ładnego, zdrowego wyglądu. Błędem jest jednak myślenie, ze nafta odżywia włosy. To właśnie dlatego dodaje się do niej różne, cenne dla włosów składniki: to one zajmą się odżywieniem pasm. Z tego względu możecie spotkać w sklepach naftę kosmetyczna z aloesem, rumiankiem, olejkiem rycynowym, biopierwiastkami, ekstraktami z pokrzywy lub czarnej rzodkwi, drożdżami a nawet lecytyną.

Nafta kosmetyczna na włosy – przeciwwskazania

Rozpisałam się o tym, jakie to pozytywne opinie zbiera w sieci nafta kosmetyczna i jakie ma super właściwości, ale teraz pora na „ciemna stronę mocy”. Co jest nie tak z naft ą? Dlaczego oprócz pozytywnych, zbiera ona również negatywne opinie?

Dzieje się tak, ponieważ nafta kosmetyczna może podrażniać skórę głowy, a jej ciągłe, nieprzerwane stosowanie może wysuszać włosy. Innymi słowy: co za dużo to niezdrowo. Nafta jest – jak już wspominałam – pochodną ropy, smoły, węgla itd. Z tego względu może być dosyć nieprzyjemna dla skóry (zwłaszcza wrażliwej). Z pewnością nie należy nakładać ją na podrażniony skalp. Nafta kosmetyczna może powodować pieczenie, swędzenie, dyskomfort… ogólnie mało fajne rzeczy.

Nafta kosmetyczna na włosy na noc – nadaje się czy nie?

Wiele dziewczyn błędnie uważa naftę za jakąś nietypową odmianę olejku. Tak, wiem że jest tłusta jak olej ale na tym kończy się podobieństwo, więc kochane: lepiej nie stosujcie ją na noc tak jak wtedy, gdy np. robicie nocne olejowanie włosów. Nafta nałożona na włosy na całą noc przestaje działać korzystnie, a zaczyna podrażniać i przesuszać. Sekret jej stosowania tkwi właśnie w umiarze i nie należy jej nigdy, przenigdy traktować jako zamiennik naturalnych olejków. One są po prostu niezastąpione <3

Nafta kosmetyczna na włosy – jak ją stosować?

Jeśli już się zdecydujecie, to stosujcie ją z umiarem. Najwyraźniej nafta kosmetyczna jest lekką outsiderką:) nie lubi częstych wizyt na naszych włosach i ogranicza je do minimum, czyli do 1 dnia w tygodniu. Naprawdę – tyle wystarczy:)

Jak używać naftę kosmetyczną? Po prostu należy niewielką jej ilość (od 5 do 10 ml w zależności od długości włosów) nałożyć na skalp i pasma na całej długości. Wystarczy jej 10 minut, żeby poprawiła wygląd Waszych włosów.

Jak zmyć naftę z włosów?

DOKŁADNIE, BARDZO DOKŁADNIE 😉 w przeciwnym razie przeciąży i przetłuści Wam włosy. Hm..kapryśny z niej specyfik upiększający. Zdradzę Wam sposób na to, jak najlepiej się jej pozbyć z czupryny: wystarczy przed samym myciem włosów nałożyć na nie odrobinę zwykłej odżywki, wówczas nafta zemulguje się i ładnie i grzecznie zejdzie z włosów podczas mycia:)

Nafta kosmetyczna plus olejek rycynowy – maseczka na włosy

Naftę można mieszać z innymi substancjami o właściwościach odżywczych i regenerujących. W ten sprytny sposób stworzycie całkiem niezłą maseczkę do włosów 😉 Oto przykład:

Wymieszajcie żółtko jajka z 3 – 4 łyżeczkami nafty (wszystko zależy od długości waszych włosów), dodajcie 2 łyżki olejku rycynowego lub jojoba i nałóżcie a włosy na 20 min przed ich myciem. Możecie okryć głowę czepkiem i ogrzać ją nawiewem suszarki – nafta i olejki lubią ciepło – wówczas ich działanie jest silniejsze. Po upływie tego czasu włosy należy oczywiście dokładnie umyć szamponem.

Ostatnie pytanie, które pozostało bez odpowiedzi:

czy nafta może być używana przez kobiety w ciąży?

Nafta kosmetyczna ma właściwości drażniące – z tego względu lepiej ją ograniczyć a najlepiej: na czas ciąży w ogóle odstawić, a zamiast tego sięgnąć po naturalne olejki – są bezpieczne a przy tym mają właściwości pielęgnujące i regenerujące.

Stosujecie naftę kosmetyczną? Sprawdza się na Waszych włosach? Podzielcie się opinią o tej retro – odżywce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *