Cześć, Dziewczyny!
Pewnie część z was również ma podobny problem do mojego, czyli bardzo jasne rzęsy i brwi. Nie są jakieś mega krótkie i cienkie. Nawet specjalnie nie narzekam na ich gęstość. Po prostu są bardzo jasne, przez co niemal niewidoczne bez użycia odpowiedniego kosmetyku – maskary albo kredki do brwi. A codzienne malowanie rzęs i regulowanie brwi bywa męczące. Doskonale o tym wiecie.
Jak rozprawić się z tym problemem? Sposobów jest wiele. Można zafundować sobie przedłużanie i zagęszczanie rzęs. Można pokusić się o makijaż permanentny. Można też przykleić sobie jednorazowe sztuczne rzęsy wtedy, kiedy chcemy podkreślić swoje spojrzenie.
Mam jednak lepszy sposób: henna brwi i rzęs!
Wiele osób ma różne obawy związane ze stosowaniem henny na włosy, a co dopiero na rzęsy albo brwi. Farbowanie zazwyczaj bywa kojarzone tylko z zabiegiem chemicznym, który może niszczyć nasze włosy, zwłaszcza tak delikatne, jak rzęsy. Tylko że henna to naturalny barwnik i zdecydowanie bardziej bezpieczny niż jakieś tam drogeryjne farby.
HENNA – CO TO JEST?
Henna to barwnik roślinny, który od wielu wieków wykorzystywany był na Wschodzie. Szczególnie uwielbiają go Hinduski, które dzięki niemu tworzą mehendi, czyli tradycyjne tatuaże. Obecnie staje się coraz popularniejszy również w innych częściach świata. Jest łatwo dostępny i tak naprawdę każdy może sobie pozwolić na farbowanie henną.
Skąd bierze się henna? To barwnik pozyskiwany z ususzonych i rozdrobnionych liści lawsonii – krzewu rosnącego w cieplejszych krajach.
Naturalna henna ma postać zielonkawego proszku, który po zmieszaniu np. z wodą nadaje się do barwienia skóry i włosów. Żeby zadziałał, potrzebuje kwasów i temperatury. Często mieszanka henny do barwienia zawiera sok z cytryny, olejki eteryczne, cukier i różne inne składniki potrzebne również do uzyskania odpowiedniej konsystencji henny. To ważne, zwłaszcza gdy decydujemy się na farbowanie henną brwi (lub rzęs) – zbyt rzadka może ściekać, zbyt gęsta obciążać włoski.
Oczywiście henna nie barwi na stałe. Barwnik, który znajduje się w liściach tej rośliny, nadaje kolor, ponieważ łączy się np. z keratyną we włosie. Kolor, jaki można uzyskać henną, to różne odcienie brązu, jaśniejsze i ciemniejsze.
Czy henna uczula? To częsta obawa i całkiem słuszna. Faktycznie henna może uczulać, zwłaszcza gdy to gotowy produkt zawierający w swoim składzie substancję o nazwie skrótowej PPD. Warto sprawdzić przed użyciem henny, czy ten silny alergen, nie uczula również nas. Przeciwwskazaniami do robienia henny brwi lub rzęs są m.in.:
- stany zapalne, opuchnięcia, zaczerwienienia i choroby oczu,
- przeprowadzane niedawno zabiegi kosmetyczne.
HENNA NA BRWI I RZĘSY
Najczęściej hennę wykorzystuje się do farbowania włosów lub robienia hinduskich tatuaży np. na dłoniach. Tatuaż z henny to do dzisiaj ciekawa atrakcja, z której często korzystamy w wakacje. W kosmetyce najczęściej jednak wykorzystywana jest henna na brwi, a nieco rzadziej henna na rzęsy. Barwnik roślinny pozwala nadać brwiom pożądany kształt i kolor na dłuższy czas, natomiast rzęsy przyciemnić i optycznie zagęścić.
Jeśli chcemy wypróbować ten sposób, mamy dwie opcje:
- henna na brwi i rzęsy wykonana w profesjonalnym salonie kosmetycznym;
- farbowanie henną brwi i rzęs w domu (opcja trudniejsza).
Henna brwi i rzęs – w domu czy u kosmetyczki?
Farbowanie rzęs henną można wykonać zarówno w domu, jak i u kosmetyczki. Koszt takiego zabiegu w salonie nie jest duży. Zabieg trwa przy tym nie więcej niż 30 minut (to już w ostateczności). To dobra opcja, kiedy chcemy mieć pewność, że efekty będą naturalne, kształt brwi odpowiednio wyrysowany, a całość wykonana profesjonalnie.
Ja jestem jednak zwolenniczką wykonywania takich prostych zabiegów w domu. Wiadomo, że odsysania tłuszczu sobie sama nie zrobię, ale henna na brwi i rzęsy to żaden problem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Wychodzi taniej, bo jedno opakowanie henny (w proszku, w kremie, w żelu) kosztuje mniej niż cały ten zabieg u kosmetyczki i wystarcza na kilkanaście lub kilkadziesiąt farbowań. Ja moje opakowanie henny mam już od roku to samo i jeszcze nie zapowiada się, żeby się skończyło. Jeśli macie odrobinę zdolności manualnych, wprawy, to spróbujcie zrobić sobie farbowanie brwi henną w domu.
HENNA BRWI – JAK TO ZROBIĆ?
Jak samodzielnie zafarbować brwi henną? Wbrew temu, co niektórzy twierdzą, to bardzo łatwe. Jeśli umiecie podkreślać swoje brwi kredką lub woskiem, to tym bardziej poradzicie sobie z henną. Grunt to wprawne ruchy i podejście do tego zadania bez stresu. Pamiętajcie, że henna nie łapie od razu, więc ewentualne pomyłki można na szybko skorygować.
Henna brwi krok po kroku:
- Zrób dokładny demakijaż całej twarzy, ale nie używając oleistych kosmetyków.
- Odtłuść łuk brwiowy za pomocą wacika nasączonego w toniku.
- Skórę wokół brwi posmaruj tłustym kremem, żeby nie zafarbowała.
- Nakładaj hennę na brwi za pomocą cienkiego pędzelka tak, jakbyś je malowała.
- Trzymaj się naturalnie zarysowanego kształtu brwi, to bezpieczna opcja.
- Pozostaw hennę na brwiach przez 10-20 minut (im dłużej, tym ciemniejszy kolor).
- Zmyj henną wacikiem nasączonym ciepłą wodą, może być z odrobiną mydła.
- Po zrobieniu henny możesz wyregulować brwi, pozbywając się tych spoza konturu.
HENNA RZĘS – JAK TO ZROBIĆ?
Przyznaję, że henna rzęs jest nieco trudniejsza do wykonania, głównie dlatego, że trzeba pracować na zamkniętym oku, i to sprawia pewną trudność. Dlatego zdecydowanie rzadziej wykonuję farbowanie rzęs henną, a najczęściej proszę o pomoc w tym moją siostrę.
Henna rzęs krok po kroku:
- Na początek standard, czyli dokładny demakijaż nietłustymi kosmetykami.
- Na powieki i pod oczy nałóż odrobinę tłustego kremu, aby je zabezpieczyć.
- Pod dolną linię rzęs połóż wacik lub kawałek gazy i zamknij oko.
- Nałóż hennę na opierające się na waciku rzęsy, nie otwierając oka.
- Rozczesz rzęsy czystą szczoteczką po tuszu, aby barwnik wszędzie dotarł.
- Odczekaj z zamkniętym okiem 10-15 minut, żeby rzęsy się przyciemniły.
- Zmyj hennę wacikiem zmoczonym ciepłą wodą (lub z odrobiną płynu micelarnego).
- Całą operację powtórz na drugim oku – niestety nie a się tego zrobić naraz.
Dodaj komentarz