Jak się pozbyć plam, piegów i ostudy? Moje sposoby na przebarwienia

Przebarwienie to nagromadzony miejscowo barwnik skóry. Pojawia się na skutek nieprawidłowej pracy melanocytów, czyli komórek pigmentowych. Za przyczyny powstawania takich zmian skórnych podaje się: szkodliwe działanie słońca, zażywanie leków hormonalnych i uwrażliwiających na światło oraz opalanie blizn po trądziku. Na szczęście, większość przebarwień można usunąć. Jak się pozbyć plam, piegów i ostudy? Jak działają kosmetyki wybielające przebarwienia i w jaki sposób je stosować? Zanim omówię sposoby (zarówno moje, jak i profesjonalne) na przebarwienia, wymienię rodzaje przebarwień.

Rodzaje przebarwień

  • Piegi – powstają w wyniku zaburzenia pracy melanocytów. Osoby piegowate i pozbawione piegów mają tyle samo melaniny w skórze, ale u tych pierwszych barwnik jest rozmieszczony nierównomiernie. Można próbować wybielać piegi, ale lepiej je pokochać.
  • Ciemne, małe plamki – pojawiają się po opalaniu, a ich powstawanie zależy od poziomu wrażliwości na słońce. Co to znaczy? U niektórych ludzi melanina podczas opalania rozkłada się równomiernie, a u innych tworzy przebarwienia. Można je rozjaśniać, ale efekt będzie widoczny dopiero po dwóch miesiącach.
  • Plamy wątrobowe – kiedyś nazywane starczymi, dziś raczej starzeniem posłonecznym, ponieważ pojawiają się u coraz młodszych osób. Powstają na grzbietach dłoni, na twarzy i na dekolcie w wyniku zaburzonej pracy melanocytów, które z upływem lat funkcjonują coraz gorzej. Nadmierne opalanie się przyspiesza ten proces. Nawet mimo zaniechania kąpieli słonecznych plamy mogą się pojawić jako pamiątka z wakacji sprzed dwudziestu lat! Na plamy wątrobowe nie pomogą żadne domowe sposoby; usunie je tylko dermatolog, na przykład laserem, azotem lub kwasem trichlorooctowym (peeling).
  • Ostuda – rozległe, żółtobrunatne przebarwienia, które występują na twarzy, najczęściej u kobiet, zazwyczaj symetrycznie. Pojawiają się podczas ciąży, jako skutek uboczny zażywania pigułek antykoncepcyjnych i leków hormonalnych lub pod wpływem intensywnego opalania. Trudno się ich pozbyć, zwłaszcza że wracają, jeżeli niewystarczająco chronimy skórę przed słońcem. Znikną, jeżeli przez kilka sezonów będziemy stosować porządny krem z filtrem. Równie dobrze można je wybielić specjalnymi kremami. W przypadku braku poprawy po czterech, sześciu miesiącach należy iść do dermatologa.

Kosmetyki wybielające przebarwienia

Można je kupić w drogerii. Zwykle zawierają kwas azelainowy, kwas witaminy A i kwasy owocowe. Nie wiem, jak Wy, ale ja lubię naturalne kosmetyki ziołowe, dlatego wybieram preparaty wzbogacone o rozjaśniające wyciągi roślinne, to znaczy ekstrakt z ogórka, pietruszki, cytryny, porzeczki lub mącznicy lekarskiej.

Jak stosować kosmetyki wybielające?

Po pierwsze, przeczytajcie ulotkę (ze zrozumieniem!). Jeżeli Wasza skóra jest wrażliwa lub naczynkowa, najpierw zróbcie próbę uczuleniową, to znaczy posmarujcie testowanym preparatem niewielki fragment skóry, na przykład w zgięciu łokcia, i odczekajcie dobę; jeżeli do tego czasu nie wystąpi reakcja alergiczna, można stosować ten kosmetyk na większe i wrażliwsze obszary skóry. Używajcie go wieczorem, a na dzień nakładajcie preparat z filtrem UV.

Podczas kuracji chrońcie skórę przed promieniowaniem słonecznym i gwałtownymi zmianami temperatur. W tym celu smarujcie się kremem z filtrem nie mniejszym niż SPF 30, a najlepiej SPF 50+. Kuracja wybielająca powinna trwać około sześciu miesięcy. Wszelkie zabiegi rozjaśniania najlepiej przeprowadzać jesienią lub wczesną wiosną, kiedy nie jesteśmy narażeni na intensywne słońce ani siarczysty mróz.

Profesjonalne sposoby na przebarwienia

W niektórych przypadkach przebarwienia nie bledną nawet mimo stosowania silnych kosmetyków. W takiej sytuacji radzę Wam zwrócić się po pomoc do kosmetyczki lub ‒ jeżeli przebarwienia są rozległe ‒ do dermatologa. Zabieg rozjaśniający u kosmetyczki zwykle obejmuje peeling i maskę wybielająco-nawilżającą. Ponieważ peeling i maska złuszczają powierzchownie, dają efekt widoczny dopiero po serii zabiegów i nie usuną przebarwień bardzo ciemnych lub rozległych ‒ nimi zajmie się dermatolog. Poza tym tylko lekarz może zlecić głębokie wybielanie peelingami ziołowymi lub kwasami o stężeniu powyżej trzydziestu procent. Także w tym przypadku rozjaśnienie nastąpi dopiero po serii zabiegów. W dodatku o ich skuteczności zdecydują specjalne preparaty wybielające, które należy stosować w domu. Z kolei pojedyncze plamy wątrobowe na dłoniach lub twarzy usuwa się metodą zamrażania lub laserem.

Nawet wybielone przebarwienia mogą nawracać pod wpływem promieni słonecznych. Ponieważ skóra w tych partiach jest bardziej wrażliwa na słońce, bez względu na pogodę warto stosować krem z wysokim filtrem.

A jakie są Wasze sposoby na przebarwienia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *