Jak zrobić demakijaż twarzy i oczu? Poznajcie moje sztuczki!

Demakijaż to podstawa pielęgnacji. Czy wiecie, jak wykonać go poprawnie? Śpieszę z omówieniem tego zagadnienia. We wpisie znajdziecie kilka moich sztuczek, które znacząco ułatwiają codzienny demakijaż twarzy i oczu. Zapraszam!

Muszę się wam do czegoś przyznać. Nie chcę nikogo pouczać, bo samej zdarzało mi się iść spać bez demakijażu. Dla mojej cery to straszne, ale niestety często bywałam zbyt zmęczona. Któraś z was zna to uczucie? Po całym, ciężkim dniu spędzonym w pracy i na załatwianiu ważnych sprawunków na mieście przychodzicie do domu. Nie macie ochoty i siły na moczenie wacików i ścieranie makijażu, bo prawie usypiacie nad umywalką. Więc kładziecie się spać i zasypiacie w jednej sekundzie. A rano… Rano czeka na was nieprzyjemna niespodzianka, wypryski i podrażniona skóra. To właśnie dlatego powinnyśmy regularnie wykonywać demakijaż!

Dlaczego demakijaż jest ważny?

Mimo że nie widać tego gołym okiem, w trakcie dnia na naszej twarzy osadza się bardzo dużo zanieczyszczeń – kurzu, spalin, sebum, potu, bakterii itp. To one obciążają skórę i sprawiają, że trudniej jest jej oddychać. Pory zatykają się, wydziela się więcej sebum, skóra traci nawilżenie i nie ma dostępu do tlenu. W efekcie powstają szpecące zaskórniki, krostki i zaczerwienienia.

Jedyny sposób na uniknięcie tego to oczywiście codzienny demakijaż. Najważniejsze: musi być dokładny, ponieważ pozostające na skórze resztki zanieczyszczeń również są szkodliwe, mimo że nieco mniej. Demakijaż twarzy i oczu to nie bułka z masłem – trzeba się postarać! 🙂

Jak wykonać demakijaż oczu?

Punkt 1 – demakijaż oczu. Na oczach zazwyczaj znajduje się najwięcej kosmetyków (korektor pod oczy, baza pod cienie, cienie, eyeliner, tusz do rzęs, czasami brokat). Pamiętajmy przy tym, że skóra wokół naszych oczu jest bardzo cienka; o wiele cieńsza niż w przypadku innych partii ciała.

Czym robić demakijaż oczu? W zależności od użytych kosmetyków możemy posiłkować się specjalnymi płynami do demakijażu w wersji tradycyjnej lub dwufazowej. Te drugie zdecydowanie lepiej poradzą sobie z makijażem wodoodpornym, ponieważ zawierają olejki. Można sięgnąć także po sam olejek, jednak to, czym jest demakijaż olejami, wyjaśnię troszeczkę niżej.

Demakijaż oczu krok po kroku:

  • Najpierw zwilż kosmetykiem wacik lub gazę, nie nakładaj go bezpośrednio na twarz.
  • Postępuj delikatnie i nie pocieraj powiek, tylko przyłóż do nich nasączony wacik.
  • Odczekaj kilkanaście sekund aż płyn do demakijażu rozpuści kosmetyki kolorowe.
  • Delikatnie ściągnij brud, przesuwając wacik od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz.
  • Maskarę zmywaj delikatnymi pionowymi ruchami, jakbyś ściągała tusz z rzęs w dół.
  • Czynności powtarzaj do momentu aż wacik będzie całkowicie czysty.

Jak prawidłowo wykonać demakijaż twarzy?

Punkt 2 – demakijaż twarzy. Nasza cera nie jest już tak delikatna, jak skóra pod oczami i nie trzeba martwić się o łamliwe rzęsy. Chyba że mamy cerę wrażliwą ze skłonnością do podrażnień, atopii lub trądziku. Dlatego prawidłowy demakijaż twarzy to ten dopasowany do rodzaju cery.

Czym robić demakijaż twarzy? Możemy użyć mleczka, pianki, żelu lub różnego rodzaju płynów do demakijażu. Preparat radzę dobierać do typu skóry, ponieważ wówczas unikniemy podrażnień i zmyjemy zanieczyszczenia bez żadnych przeszkód. Mleczko do demakijażu ma najwięcej składników odżywczych i dobrze natłuszcza, natomiast pianka lub żel są dużo lżejsze.

Najlepsze dla skóry są jednak olejki, z których sama korzystam bardzo często. Demakijaż olejami to najlepsza opcja, ponieważ mamy duży wybór naturalnych olejów, które możemy świetnie dopasować do potrzeb swojej skóry. Do tego to jedyna opcja całkowicie pozbawiona konserwantów i innych składników syntetycznych. Jeśli stawiamy na demakijaż bez chemii i bez kosmetyków, to właśnie oleje są najlepsze. Dostarczają skórze niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kwasów tłuszczowych. Okazuje się, że demakijaż domowym sposobem jest najkorzystniejszy.

Jak wykonać demakijaż olejami tzw. OCM?

Żeby zrobić demakijaż olejami, potrzebna jest odpowiednia mieszanka olejów. Najlepiej sprawdza się olej rycynowy w połączeniu z dużą ilością oleju bazowego. Ten drugi dobieramy do typu naszej cery oraz jej potrzeb (w moim przypadku idealnie sprawdza się olej ze słodkich migdałów). Przyda się też muślinowa ściereczka lub myjka do twarzy z mikrofibry. Coś delikatnego.

  • Na początek zwilż twarz letnią wodą.
  • Nabierz odrobinę olejków i rozgrzej je między dłońmi.
  • Zaaplikuj olejek na twarz i zrób delikatny masaż.
  • Namocz ściereczkę w letniej wodzie i przyłóż do twarzy.
  • Olejek do demakijażu ścieraj myjką do momentu, aż zniknie z twarzy.
  • Twarz opłucz chłodną wodą, a ściereczkę upierz.

Jaki jest najlepszy olejek do demakijażu? Nie ma zasady, ale mam kilka swoich ulubieńców. Na pewno warto dodać do mieszanki olej rycynowy, ponieważ jest najlepiej dopasowany pod względem składu do budowy naszej skóry i sebum. Im skóra bardziej się przetłuszcza, tym więcej oleju rycynowego warto użyć. Olejki, które można mieszać z rycynowym, to np. oliwa z oliwek, olejek migdałowy, olej arganowy, olej z orzechów laskowych lub olej jojoba.

Demakijaż – moje sztuczki

  1. Nawet jeśli nie decyduję się w danym dniu na demakijaż olejami, nakładam na twarz odrobinę ulubionego olejku, a dopiero po chwili zmywam make-up. Tłuszcz ułatwia zmycie trudnych zabrudzeń i demakijaż jest po prostu łatwiejszy.
  2. Używając mleczka do demakijażu (co się zdarza rzadko, bo wolę płyny micelarne), zwilżam wacik wodą przed nabraniem kosmetyku. Tłuste i gęste mleczko rozprowadza się wtedy lepiej.
  3. Do zmywania makijażu w stylu „no make-up” czasami używam soli fizjologicznej. To najdelikatniejszy z możliwych płynów do demakijażu, który z łatwością usunie delikatny makijaż. Nie sprawdzi się przy wodoodpornych kosmetykach.
  4. Jeśli mamy problem z dokładnym zmyciem maskary, która zalega między rzęsami, możemy sobie pomóc zdezynfekowaną szczoteczką po zużytym tuszu. Zmoczona w płynie micelarnym ułatwia wyczesanie zabrudzeń spomiędzy rzęs. Polecam spróbować.

Teraz wy, podzielcie się swoimi sposobami na demakijaż! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *