Jakie są sposoby na trądzik? Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Bez niej nawet najlepiej dobrane leki na trądzik nie dadzą oczekiwanego efektu. Za to samo dbanie o skórę w wielu przypadkach wystarcza, o ile stosujemy właściwe kosmetyki. Jakie kosmetyki na trądzik polecam? Jakie są ich rodzaje i składniki?
Kosmetyki na trądzik – rodzaje
Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej i łojotokowej musi przebiegać wielotorowo. Wszystkie kosmetyki, które stosujemy, powinny pochodzić nie tylko z jednej marki, lecz także z jednej linii, aby ich działanie mogło się uzupełniać. Nie bez znaczenia jest kolejność i częstotliwość ich stosowania. Pod ogólnym określeniem „kosmetyki na trądzik” kryją się ich następujące rodzaje:
Kosmetyki oczyszczające
Stosuję je dwa razy dziennie. Mają za zadanie pozbyć się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, odblokować pory, przywrócić równowagę bakteryjną i regulować wydzielanie łoju. Aby oczyścić skórę trądzikową i łojotokową, sięgamy po antybakteryjne płyny micelarne, żele, płyny i emulsje dedykowane temu rodzajowi cery. Nie mogą zawierać alkoholu, bo nie tylko nie poprawią kondycji skóry, lecz także przesuszą ją i podrażnią.
Peelingi złuszczające
Używam ich dwa, trzy razy w tygodniu. Mają na celu usunięcie martwego naskórka oraz odblokowanie i zwężenie porów.
Kosmetyki bakteriostatyczne
Sprawdzą się przy trądziku zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym. Są przeznaczone do stosowania rano i wieczorem na dokładnie oczyszczoną cerę. Hamują rozwój bakterii na skórze, a tym samym zapobiegają rozprzestrzenianiu się zmian trądzikowych. Ponadto złuszczają martwe komórki naskórka i odblokowują pory.
Toniki normalizujące
Stosuję je dwa razy dziennie przed aplikacją kremu. Tego typu toniki wyrównują odczyn pH skóry, zwężają pory i regulują proces wydzielania sebum.
Kremy na dzień
Mają za zadanie utrzymać prawidłową gospodarkę wodno-tłuszczową w naskórku. Dobry krem nawilża, przywraca skórze równowagę wodną, koi podrażnienia, matuje, odbudowuje dobrą florę bakteryjną, ogranicza nadmierne rogowacenie i reguluje pracę gruczołów łojowych (uff!).
Kremy na noc
Zawierają więcej substancji biologicznie czynnych niż kremy na dzień i mają inne właściwości: złuszczają naskórek, zmniejszają zmiany trądzikowe oraz regulują wydzielanie sebum. Ponadto wygładzają skórę, ujednolicają jej koloryt oraz odblokowują, oczyszczają i zwężają pory.
Maseczki
Stosuję je dwa, trzy razy w tygodniu. Zwykle mają postać pasty lub gęstej emulsji. Zasychają na skórze i w efekcie tworzą powłokę, z której składniki przenikają w głąb skóry oraz oczyszczają ją i wygładzają.
Preparaty punktowe
Stosuję je dokładnie w miejscu ropnych wykwitów. Działają kojąco, wysuszają zmiany trądzikowe i przyspieszają proces regeneracji skóry.
Kosmetyki na trądzik i łojotok – składniki
Kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem i łojotokiem mają wiele zadań do wykonania. Z tego powodu składają się z kompleksów substancji o działaniu jednocześnie matującym, ograniczającym łojotok, nawilżającym, regenerującym, ściągającym i antyseptycznym. Kosmetyki na trądzik i łojotok najczęściej zawierają następujące składniki:
- Kwas mlekowy (alfa-hydroksypropionowy) – złuszcza, dezynfekuje i zapobiega namnażaniu się bakterii.
- Kwas glikolowy (hydroksyoctowy) – działa złuszczająco.
- Kwas migdałowy – wykazuje silne działanie antybakteryjne, ponadto łagodnie złuszcza naskórek i hamuje łojotok.
- Kwas salicylowy – złuszcza, przenika przez warstwę łoju i wnika w głębsze warstwy skóry. Odblokowuje zaczopowane przewody wyprowadzające gruczołów łojowych, oczyszcza pory, zmniejsza zaskórniki oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
- Nadtlenek benzoilu – złuszcza naskórek, oczyszcza pory i hamuje łojotok. Ponadto ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.
- Retinoidy – pochodne witaminy A. Odblokowują i udrażniają gruczoły łojowe, złuszczają naskórek oraz hamują rozwój bakterii. Efekty ich działania zależą od formy i stężenia. W kosmetykach bez recepty najczęściej stosowany jest palmitynian retinolu, retinol i retinaldehyd, które mają łagodne działanie. W maściach przeciwtrądzikowych na receptę znajdują się retinoidy o silniejszym stężeniu, takie jak tretinoina (kwas retinowy), izotretinoina, tazaroten i adapalen. Są skuteczniejsze, ale mogą silnie wysuszać, złuszczać i podrażniać skórę, dlatego kurację należy wspomagać kosmetykami kojącymi i nawilżającymi przepisanymi przez dermatologa.
- Siarka – ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory i matuje. Równie dobrze kosmetyki przeciwtrądzikowe mogą zawierać aminokwasy bogate w siarkę.
- Kamfora – działa przeciwzapalnie, lekko złuszcza, hamuje łojotok, reguluje wydzielanie sebum i zwęża rozszerzone pory.
- NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, to znaczy kwas linolowy, linolenowy i arachidonowy) – zmieniają skład płaszcza hydrolipidowego naskórka, a co za tym idzie – mogą wpływać na skład mikroorganizmów warstwy skórnej i zapobiegać nadmiernemu rozmnażaniu się bakterii wywołujących zmiany zapalne.
- Kaolin – glinka o silnych właściwościach pochłaniających nadmiar łoju i antybakteryjnych. Ponadto oczyszcza i zamyka pory skóry.
- Propolis – działa antyseptycznie, zapobiega nadmiernemu łojotokowi i regeneruje skórę.
- Olejki eteryczne – działają antybakteryjnie i antygrzybiczo, łagodzą stany zapalne skóry, ograniczają wydzielanie sebum oraz zapobiegają tworzeniu się zaskórników. W kosmetykach do pielęgnacji skóry trądzikowej i łojotokowej znajdują się olejki: rozmarynowy, cytrynowy, bergamotowy, jałowcowy, tymiankowy, lawendowy i inne. Moim ulubionym olejkiem eterycznym jest olejek bergamotowy, ponieważ nie tylko łagodzi i dezynfekuje zmiany skórne, lecz zniewalająco pachnie.
Jak Wy sobie radzicie z trądzikiem? Jakie kosmetyki stosujecie, aby złagodzić jego objawy?
Dodaj komentarz