Jak nawilżyć skórę po opalaniu? Kosmetyki po opalaniu, jakie polecam

Nawilżanie skóry po opalaniu zaczynam od letniego prysznica, który zmywa ze skóry sól morską, piasek, pot i pozostałości zaaplikowanego kilka godzin wcześniej kremu z filtrem. A co potem? Jak nawilżyć skórę po opalaniu od zewnątrz i od środka? Oto moje domowe sposoby na nawilżenie skóry po opalaniu i polecane przeze mnie kosmetyki nawilżające.

Jak nawilżyć skórę po opalaniu?

1. Kosmetyki nawilżające po opalaniu

Kremy z alantoiną i gliceryną po opalaniu

Po opalaniu sięgam po balsam o lekkiej konsystencji, który łagodzi niekorzystne skutki działania promieni słonecznych, koi podrażnienia i zaczerwienienia, wygładza skórę, zapobiega jej łuszczeniu, pomaga zachować jej elastyczność i sprężystość oraz przedłuża trwałość opalenizny. Z tego wybieram balsamy, które zawierają alantoinę, glicerynę, d-panthenol i inne składniki łagodzące, na przykład ekstrakt z aloesu lub wodę termalną. Inne składniki, których szukam w kosmetykach po opalaniu, to witaminy A, E i C, czyli przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki i hamują proces starzenia się skóry, a także mocznik, lipidy, aminokwasy i kwas hialuronowy. Wszystkie one działają nawilżająco i zapobiegają ucieczce wody ze skóry.

Ponieważ ta ostatnia może wchłonąć tylko określoną liczbę składników aktywnych, nie nakładajcie bardzo grubej warstwy kosmetyków. Balsamy i kremy po opalaniu aplikujcie jedynie po zakończeniu opalania i na noc, ponieważ w tym czasie skóra najlepiej się regeneruje. Z kolei balsam (bez zawartości mydła i silnie działających substancji) nakładam na skórę dopiero po letnim prysznicu i delikatnym osuszeniu skóry. Prysznic spłucze sól morską, pot, piasek i resztki kremu z filtrem, które mogą zapychać pory skórne. Tak przygotowana skóra łatwiej przyjmie nawilżające i regenerujące składniki kosmetyku.

Maski regenerujące po opalaniu

Na skórę spieczoną słońcem lubię nakładać maski zawierające kwas hialuronowy, wodę termalną, koenzym Q10, olejek z kiełków pszenicy lub ziaren wiesiołka i wyciąg z ogórecznika lekarskiego. Od czasu do czasu sięgam po kapsułki z witaminą A i E lub olej z ogórecznika, ale nie nakładam ich zaraz po opalaniu, tylko dopiero nazajutrz.

Mgiełki w atomizerze po opalaniu

Uwielbiam mgiełki w atomizerze, ponieważ przynoszą skórze rozgrzanej po opalaniu natychmiastowe ukojenie. Ponieważ pozostawienie tego kosmetyku do wchłonięcia przyspiesza przesuszanie skóry, pamiętajcie, żeby już po chwili od jego aplikacji zebrać nadmiar wilgoci chusteczką. Wyjątkiem od tej zasady jest woda komórkowa ‒ ze względu na swoją izotoniczność.

2. Moje domowe sposoby na nawilżenie skóry po opalaniu

Mam swoje sprawdzone sposoby na nawilżenie skóry po opalaniu, które stosuję na zmianę. Niekiedy schładzam ją zimnymi okładami z produktów mlecznych, na przykład ze zsiadłego mleka, maślanki lub jogurtu (mój ulubiony). Innym razem używam wody mineralnej z dodatkiem soku z cytryny lub z ogórka. Stosuję ją albo jako mgiełkę do ciała, albo jako tonik. Innym dobrym rozwiązaniem jest sok z aloesu, który przyspiesza regenerację skóry i zapobiega jej złuszczaniu, lub regenerująca kąpiel. Jak ją przygotowuję? Wlewam do wanny z wodą dwa litry tłustego mleka oraz po dwie łyżki oliwy i miodu. Po piętnastu minutach kąpieli wychodzę z wanny, nie spłukawszy ciała, i delikatnie osuszam skórę ręcznikiem.

3. Sposoby na nawilżenie skóry od środka

Niedostatecznie nawilżona skóra będzie się łuszczyć i szybko zaczną ją szpecić pierwsze zmarszczki. Aby opóźnić ten proces, warto pić wodę mineralną. Prawdziwe nawadnianie odbywa się w głębokich warstwach skóry, do których dotrze tylko woda dostarczona od środka. Dziennie należy wypijać od półtora litra do dwóch litrów wody, chyba że podczas opalania intensywnie się pocicie (wtedy więcej). Woda mineralna nie tylko nawilży skórę od wewnątrz, lecz także poprawi trawienie oraz przyspieszy proces usuwania toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

A Wy w jaki sposób nawilżacie skórę po opalaniu? Podzielcie się swoimi sprawdzonymi sposobami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *