Masaż kamieniami – cudownie relaksujący masaż o zdrowotnych właściwościach

Pewnie kojarzycie te popularne w internecie fotki osób z owalnymi, ślicznymi kamyczkami ułożonymi wzdłuż kręgosłupa. Właśnie tak wygląda masaż kamieniami. :):)

W dzisiejszym wpisie chciałabym opowiedzieć wam trochę o tym zabiegu. To ostatnimi czasy moja ulubiona forma relaksu, którego bardzo potrzebuję po całym tygodniu pracy. Postanowiłam więc zapisać się do masażysty, gdzie odkryłam właśnie masaż gorącymi kamieniami. Jestem zachwycona tym, jakie cuda potrafi zdziałać. A jednocześnie zaskoczona tym, że jest tak popularny – ja o nim nigdy wcześniej nie słyszałam. Ciekawa jestem, czy dla was to również będzie nowość.

Co to jest masaż kamieniami?

Masaż kamienia wywodzi się z Indii, gdzie wykorzystywany był jako rytualny zabieg oczyszczenia. Znany jest już od przeszło 5 tys. lat, więc tym większe zaskoczenie, że dotarł do nas dopiero teraz. Jeśli jesteśmy przy historii to powiem jeszcze, że wykorzystywano go również w starożytnych Chinach i Rzymie, aby łagodzić różnego rodzaju bóle.

Jeśli oczekujecie ode mnie, że przedstawię wam fachową definicję tego zabiegu, to nie zrobię tego. Masaż kamieniami to – jak sama nazwa wskazuje – masaż za pomocą kamieni. Po prostu. 🙂

Zazwyczaj są to gładkie, czarne kamienie bazaltowe, które podgrzewa się przed zabiegiem do temperatury około 50 stopni. Oczywiście można wykonać masaż gorącymi i zimnymi kamieniami, dlatego podgrzewanie to opcja nieobowiązkowa. Tak samo, jak niekoniecznie kamienie muszą być bazaltowe. Wykorzystuje się również kamienie pochodzenia wulkanicznego (uwielbiają je zwłaszcza hawajscy szamani), które w naturalny sposób wyszlifowane zostały przez fale morskie. Najczęściej są to kamyki z rejonów Bali i Hawajów.

Masaż gorącymi kamienia to rodzaj masażu całościowego. To oznacza, że łączy w sobie wiele technik terapeutycznych. Konkretnie: termoterapię, masaż limfatyczny, aromaterapię, a także elementy masażu klasycznego.

Co daje masaż gorącymi kamieniami?

Gdyby nie to, że masaż gorącymi kamieniami ma naprawdę wiele zalet, pewnie nie byłby aż tak popularny. A okazuje się, że moda na niego nie wzięła się znikąd. Polecają go nawet lekarze: wszystkim osobom, które czują zmęczenie, osłabienie, nadmierny stres. Łączy w sobie techniki relaksacyjne z właściwościami uzdrawiającymi, dlatego można powiedzieć, że masaż kamieniami po prostu ekspresowo stawia na nogi. 🙂

Myślę, że najlepiej przemówię do was, kiedy po prostu wymienię najważniejsze właściwości masażu gorącymi kamieniami. Mówienie ogólnika zazwyczaj nie jest tak obrazowe i nie przemawia w odpowiedni sposób do wyobraźni.

Masaż gorącymi kamieniami – zalety:

  • poprawia odżywienie, jędrność i elastyczność skóry,
  • dba o prawidłowe krążenie krwi i limfy,
  • działa antycellulitowo,
  • poprawia metabolizm i dotlenienie,
  • regeneruje i wzmacnia mięśnie np. po urazach,
  • intensywnie relaksuje i odpręża,
  • działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco,
  • ma właściwości aromaterapeutyczne (jeśli zastosujemy olejki eteryczne).

Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?

No dobrze, ale pewnie zapytacie się mnie zaraz, jak masować kamienia. To może się wydawać troszkę dziwne. Chciałabym wam zatem rozjaśnić tę kwestię i wytłumaczyć, jak zrobić masaż gorącymi kamienia. To sztuka, której warto się nauczyć. Choć, jeśli to my chcemy na tym skorzystać, lepiej podszkolić w tym, jak się robi masaż gorącymi kamieniami, kogoś innego np. chłopaka. 😉 Same się niestety w taki sposób nie wymasujemy.

Jak wspomniałam już, gdzieś wyżej, do masażu kamieniami stosuje się bazalt lub biały marmur, ponieważ mają bardzo gładką powierzchnię i dobrze ślizgają się po skórze.

Zanim zacznie się masaż, trzeba podgrzać kamienie. W końcu jest to masaż gorącymi kamieniami. Nie trzeba się jednak obawiać poparzenia, bo kamienie rozgrzewa się w wodzie o temperaturze 42-50 stopni Celsjusza. Dla ułatwienia często wykorzystuje się specjalne podgrzewacze, ponieważ chodzi o dokładne dopasowane temperatury do indywidualnych preferencji danej osoby. W tym czasie masażystka zazwyczaj prosi, żebym wzięła szybki prysznic (nie wiem, czy wszędzie obowiązują takie zasady) i nasmarowała ciało oliwką. 🙂

Co potem? Wyciągnięte z wody gorące kamienie osusza się i naciera oliwą dla lepszego poślizgu. Poza tym naturalne olejki również mają zbawienny wpływ na skórę, bo są źródłem kwasów omega, witamin i minerałów. Jak się robi masaż gorącymi kamieniami? Wykorzystuje się takie techniki jak:

  • głaskanie (przesuwanie kamieni wzdłuż ciała),
  • rozcieranie (masowanie ruchami okrężnymi),
  • ugniatanie (masowanie fragmentów skóry pomiędzy dwom kamieniami).

Najpierw masuje się przednią, a następnie tylną część ciała. Kamienie są umieszczane na ciele zgodnie z mapą czakr (to nawiązanie do hinduskiej filozofii). Czakry to punkty odpowiadające za odbieranie i przetwarzanie energii, a masaż gorącymi kamieniami ma w założeniu je otwierać. Największe kamienie umieszcza się np. na brzuchu, kości krzyżowej i pod szyją, mniejsze w dłoniach, a najdrobniejsze pomiędzy palcami stóp i na twarzy.

Masaż kamieniami trwa zazwyczaj 60-90 minut, czyli to dość długa chwila błogiego relaksu. Jeżeli w tym czasie kamienie tracą temperaturę, to systematycznie wymienia się je na nowe.

Masaż kamieniami – jak się przygotować?

Tak, jak wspomniałam wyżej – należy dokładnie umyć całe ciało, osuszyć skórę i natłuścić ją odpowiednim olejkiem. Trzeba też pozbyć się większości ubrań i oczywiście biżuterii. Jednak zanim to zrobimy warto przestudiować listę przeciwwskazań do masażu gorącymi kamieniami, bo być może znajdujemy się w grupie, która niestety musi zrezygnować z tego dobroczynnego zabiegu.

Przeciwwskazania do masażu kamieniami to:

  • stany zapalne i choroby skóry;
  • otwarte rany;
  • miesiączka lub ciąża;
  • operacje, chemio- lub radioterapie;
  • żylaki kończyn dolnych;
  • miażdżyca i problemy z krzepliwością krwi;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • złamania kości.

CIEKAWOSTKA: masaż twarzy zimnymi kamieniami

Czy wiedzieliście, że letnia alternatywa dla tego zabiegu to masaż zimnymi kamieniami lub masaż lodem. Do zimnego masażu stosuje się raczej kamienie marmurowe – naturalnie mają one temperaturę ok. 8 stopni Celsjusza. Taki masaż przywraca równowagę w organizmie, zwęża naczynia krwionośne, uśmierza ból i tonizuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *