Hej!
Nie wiem, jak wy, ale ja nie przywiązuje się szczególnie mocno do kosmetyków. W końcu to tylko rzecz, która służy do używania, a kiedy się skończy lub przeterminuje, należy ją wyrzucić i kupić nową. Jeżeli jednak nie masz wprawy z rozstawaniem się z produktami, to przeczytaj mój mini poradnik porządkowania kosmetyków.
Terminy ważności kosmetyków
To informacja, którą w pierwszej kolejności powinnaś sprawdzić przed zakupem i przed wyrzuceniem. Na każdym opakowaniu znajdziesz albo konkretną datę lub słoiczek z liczbą określającą przydatność kosmetyku podaną w miesiącach. Dla przykładu 6M oznacza, że po otworzeniu produkt jest ważny przez pół roku.
Jakie są orientacyjne daty ważności produktów? Wypisałam kilka pozycji wraz z rodzajami kosmetyków:
- 3 lata – perfumy i wody perfumowane przechowywane w odpowiednich warunkach;
- od roku do 3 lat – podkłady, pudry, róże do policzków i cienie do powiek;
- rok – kosmetyki w płynie, lakiery do paznokci, kosmetyki przeciwsłoneczne, szminki i błyszczyki, kredki i konturówki do oczu i ust;
- od 6 do 10 miesięcy – produkty do pielęgnacji z pompką;
- od 6 do 8 miesięcy – eyelinery;
- pół roku – bronzery;
- od 3 do 6 miesięcy – tusze do rzęs;
- od 3 do 4 miesięcy – eyelinery w płynie;
- do pół roku – produkty naturalne i ekologiczne.
Jak uporządkować kosmetyki?
Zacznijmy od wyjęcia ich z szuflad, kosmetyczek, pudełek i innych miejsc, w których zalegają. Następnie pogrupuj je na te, które chcesz zatrzymać i na te trzeba wyrzucić. Jeżeli data ważności danego produktu się kończy, to zużyj go jak najszybciej.
Kiedy zrobiłaś już selekcję, pora na uporządkowanie przestrzeni. Pogrupuj kosmetyki w kosmetyczkach, pudełkach i organizerach tak, abyś wiedziała, gdzie co jest. Do jednego opakowania włóż na przykład kolorówkę, a do drugiego produkty do włosów albo pogrupuj kosmetyki według dat ważności.
Dodaj komentarz