Cześć!
Opadające powieki są problemem wielu kobiet. To, że ten mankament jest tak widoczny, może wynikać z wielu przyczyn, i to nie zawsze od nas zależnych. Na szczęście są proste metody, dzięki którym zadbasz o oczy i skórę wokół nich. Sprawdź, jak poradzić sobie z opadającymi powiekami.
Opadające powieki – przyczyny
Na opadanie powiek wpływ mają następujące czynniki:
- spadek wagi,
- starzenie się organizmu,
- słabe mięśnie,
- stres,
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- budowa anatomiczna,
- brak odpowiedniej dawki snu.
Skóra powiek jest bardzo cienka i delikatna, co powoduje, że szkodliwy wpływ mogą mieć na nią czynniki atmosferyczne, alergeny, niewłaściwie dobrane kosmetyki, uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Pod powieką znajdują się tłuszcz i mięśnie. Jeżeli gwałtownie tracisz na wadze, to powieka automatycznie traci objętość i opada. Mięśnie natomiast są odpowiedzialne za skurcze i wywołują zamykanie, otwieranie i zaciskanie powiek. Wraz z wiekiem ich zdolność pracy się osłabia, a skóra powiek zaczyna opadać. Do opadania powiek przyczynia się także utrata kolagenu i elastyny. Poziom tych substancji obniża się wraz z wiekiem. Wtedy skóra wiotczeje, staje się szorstka, mało elastyczna i pozbawiona naturalnego blasku.
Sposoby na opadające powieki
Mimo że upływającego czasu nie da się zatrzymać, to można zaradzić jego skutkom. Poznaj sposoby na opadające powieki.
1. Pielęgnacja skóry powiek
Najważniejsze w pielęgnacji skóry powiek jest nawilżanie. Pomaga zahamować upływający czas i jego skutki, wygładza i ujędrnia skórę, podnosi poziom kolagenu i elastyny. Do nawilżania dobre będą dotleniające kremy lub żelowe sera o lekkiej konsystencji bez zawartości silikonów i zapychających substancji. Wystarczy odrobina produktu i regularność, a efekty zauważysz bardzo szybko. Jak zaaplikować krem? Nałóż go nad łukiem brwiowym i w miejscu, w którym wyczuwasz kość oczodołową. Wklep go delikatnie opuszkami placów i daj czas na wchłonięcie.
2. Ćwiczenia
Pamiętaj, żeby podczas ćwiczeń stać lub siedzieć z wyprostowaną postawą ciała i odpowiednio oddychać. Najlepszymi ćwiczeniami będzie delikatne uciskanie i masowanie oczodołów i skóry powiek, otwieranie i zamykanie oraz spoglądanie do góry i na dół bez marszczenia czoła.
3. Makijaż na opadające powieki
Cień w ciemniejszym odcieniu należy nakładać ponad załamanie powieki. Jeżeli malujesz kreski na powiekach, to pamiętaj, żeby jej końcówka zakrzywiała się go góry dopiero poza powieką; kreska powinna być jak najcieńsza. Zastosuj sztuczne rzęsy lub maskarę podkręcającą rzęsy po to, żeby optycznie powiększyć oczy.
4. Zabiegi chirurgiczne
To ostatnia deska ratunku i jedyna metoda dla tych, których problem z opadającymi powiekami dotknął szczególnie. Mimo że są to zabiegi inwazyjne, to dają najlepsze efekty na długi czas. Plastyka powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i podciągnięciu pozostałej do góry. Rekonwalescencja trwa około trzech tygodni, a w jej trakcie należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.
Dodaj komentarz