Jak dbać o tłustą skórę – 4 proste zasady zdrowej cery

Hej kochani!

Tłusta skóra to stałe świecenie się cery, rozszerzone pory, sebum, nietrwały makijaż, często też krostki i zaskórniki, które towarzyszą nawet skórze dojrzałej. Wiele osób twierdzi, że ten rodzaj skóry to kwestia genów i hormonów, ale nie jest to do końca prawda. Przekonajcie się, jak wiele w kwestiach pięknej cery zależy od odpowiedniej pielęgnacji i poznajcie 3 najczęściej popełniane błędy, które niestety nie przyczyniają się do pięknej skóry.

Cera tłusta i jej ogromna zaleta!

Czy wiecie, że cera tłusta ma pewną przewagę nad innymi? Fakt, że nieestetyczne błyszczenie nie dodaje uroku, ale jednocześnie warstwa sebum doskonale chroni ją przed niszczeniem i złym działaniem czynników zewnętrznych. To spraw ia, że tłusta skóra, choć na taką nie wygląda – jest w lepszej kondycji niż inne.
Ponadto ten typ cery wolniej się starzeje i później przyobleka się siateczka zmarszczek. Pocieszeni? Sprawdźcie teraz, jakich błędów w pielęgnacji tłustej cery należy się wystrzegać.

4 zasady tłustej skóry – sprawdźcie, jak o nią dbać

1. Nie wysuszajcie tłustej cery

To wcale jej nie uspokoi, nie zrównoważy i nie zahamuje przetłuszczania. Stosując kosmetyki wysuszające do tłustej cery, możecie ją natomiast ”rozzłościć” – skóra się zbuntuje obawie przed przesuszeniem i zacznie produkować dużo więcej sebum. Zamiast suchej skóry, będziecie mieć warstwę sebum, jeszcze większą niż wcześniej.

Pamiętajcie także, że choć tego typu kosmetyki pomogą w walce z bakteriami (gromadzą się masowo na powierzchni skóry), to oczywiście nie za darmo, musimy ponieść jakąś ofiarę. Kosmetyki do skóry często po prostu niszczą płaszcz hydrolipodowy skóry,

2. Zrezygnujcie z mydeł i alkoholu w kosmetykach

Mydła mają tragiczne pH, nie są korzystne dla żadnego rodzaju skóry. Pamiętajcie też, ze przetłuszczeniu i zmianom trądzikowym waszej skóry często towarzyszy duża nadwrażliwość. Mydło tylko pogorszy sprawę, dlatego sięgnijcie np po oczyszczający puder enzymatyczny.

3. Złuszczajcie regularnie skórę

Musicie wiedzieć, ze jeśli macie tłustą cerę, to naturalne procesy złuszczania nie działają na niej tak, jak trzeba i trzeba je wspomóc. Peeling to podstawa pielęgnacji tłustej cery, jednak musi być odpowiednio dobrany do cery.

W przypadku skóry tłustej sprawdzą się peelingi ziarniste pod warunkiem, że skóra nie ma skłonności do podrażnień – wtedy bezwzględnie powinniście zastosować peeling enzymatyczny, który nie jest tak inwazyjny i nie wymaga tarcia.
Tłusta skóra lubi też częstotliwość – najlepiej róbcie peeling 2-3 razy w tygodniu.

4. Lekceważenie nawilżenia i odżywienia

Oczywiście, że myślenie, iż skóra tłusta nie wymaga nawilżenia, jest błędne! Kochani, KAŻDA w tym także tłusta skóra absolutnie wymaga nawilżenie oraz odżywienia – czas zmienić ten mit i wprowadzić do pielęgnacji rytuały nawilżające. Sięgajcie po dobry, małocząsteczkowy kwas hialuronowy, np. w formie serum do twarzy.

Dzięki lekkiemu serum nawilżającemu do twarzy unikniecie zapychania ujść gruczołów łojowych. W dobrym serum z kwasem hialuronowym nie znajdziecie takich składników jak: silikony, parafina, a także komedogennych olejków (niektóre z nich nie są odpowiednie dla waszej tłustej cery).

Mam nadzieję, ze te 4 zasady rzucą nowe światło na pielęgnację Waszej cery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *