Rodzaje pudrów transparentnych. Czym najlepiej przypudrować sobie nosek?

Jak dla mnie, to właśnie puder jest najważniejszym kosmetykiem do makijażu. Ja wiem, że nie zastąpi całego arsenału produktów, ale jest niezbędną wisienką na torcie.

Historia pudru sięga naprawdę, naprawdę daleko. Jak myślicie, co było najpierw? Puder czy podkład? Pewnie nie wiecie, że podkład wziął się właśnie z pudru. To właśnie z tego drobnego proszku powstał pierwszy podkład, którego zadaniem było nie tylko wyrównać koloryt skóry, ale również zapewnić jej nawilżenie, odżywienie i miękkość. Sam puder nie ma może tylu właściwości, ale moim zdaniem jest niezastąpiony.

Czy potrzebny jest mi puder?

Pewnie nie raz sobie myślałaś: „Nie no, bez przesady, puder nie jest mi do niczego potrzebny, przecież nie jestem pudernicą!”

Błąd! Nie da się zrobić dobrego makijażu bez przyprószenia go na samym końcu odrobiną pudru. Hmm, to znaczy da się zrobić taki makijaż, ale z pewnością nie będzie on doskonały i szybko się zmyje. Dobry puder do twarzy:

 • matowi skórę i zapobiega świeceniu się zwłaszcza w strefie T,
 • utrwala wszystkie nałożone wcześniej kosmetyki,

ale nie tylko, ponieważ również:

 • ochrania skórę przed czynnikami szkodliwymi np. słońcem, kurzem,
 • może delikatnie rozświetlać lub odżywiać twarz (to zależne od rodzaju),
 • nierzadko ma właściwości kryjące, dzięki czemu wyrównuje kolor skóry.

Czym się różni puder transparentny od zwykłego?

Jest wygodniejszy w użyciu, ponieważ nie trzeba go dobierać do odcienia skóry. Wszystko dzięki temu, że puder transparentny zawiera przezroczyste składniki matujące. Zazwyczaj ma kolor biały, ale na skórze jest niewidoczny. Można powiedzieć, że wtapia się w skórę i nie pozostawia na niej niemal żadnego śladu. Poza tym, że spełnia swoje zadanie.

Jego funkcją jest wyłącznie utrwalanie makijażu i matowienie skóry, a nie nadawanie jej określonego koloru – dodatkowa korzyść to brak konieczności dobierania koloru pudru. Wystarczy, że możemy mieć problem z odcieniem podkładu. 😉

Warto jednak pamiętać, że najlepszy puder transparentny to ten, który zawiera również składniki nawilżające, odżywcze i ochraniające np. przez słońcem. To świetny kosmetyk do naturalnego makijażu, co nie oznacza jednak, że ma pozostawiać naszą skórę bez ochrony i narażać ją np. na fotostarzenie się. Wybierajcie mądrze!

Transparentny. Idealny dla każdego?

Śmiało mogę powiedzieć, że kosmetyki transparentne to doskonała opcja dla wszystkich. Nie ma znaczenia odcień skóry. Taki puder nada się nie tylko dla osób o jasnej karnacji, ale również dziewczyn z ciemniejszą skórą, którym dużo trudniej znaleźć kosmetyki o odpowiednim odcieniu. Puder transparentny to często naturalna kombinacja składników, w tym minerałów, dlatego nada się nawet do pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dla mnie bomba!

Rodzaje pudrów transparentnych

Podstawowy podział obejmuje pudry transparentne sypkie i w kamieniu. Co ważne, nie ma to żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o ich działanie. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj ma te same właściwości. Więc po co takie rozróżnienie? Moim zdaniem powinniśmy się cieszyć, że taki wybór mamy – jak nie lubisz wysypującego się z pudełka pudru sypkiego, możesz wybrać ten w kamieniu.

Ja mimo wszystko preferuję sypki bambusowy – ot, kwestia przyzwyczajenia.

Przy wyborze nie musimy zwracać również uwagi na to, czy określony puder transparenty nada się do cery tłustej, suchej, mieszanej. To kosmetyk całkowicie uniwersalny, który nie ma specjalnego przeznaczenia. Rodzaj skóry nie jest istotny.

Jakie są w takim razie rodzaje pudrów transparentnych?

 1. Pudry mineralne (na bazie talku, gipsu, kredy, kaolinu)
 2. Pudry roślinne (bambusowy, ryżowy, kukurydziany, z lotosu)
 3. Pudry odzwierzęce (perłowy, jedwabny, a nawet ze skrzydeł motyli).

Różnica to przede wszystkim składniki, z których są zrobione tj. substancje matujące i absorbujące sebum. Tak, jak napisałam wyżej, ja zdecydowanie preferuję puder transparentny bambusowy, ponieważ jest eko i moja twarz go lubi. Wy możecie spokojnie wybrać inny. Pamiętajcie tylko, że:

 • puder jedwabny, perłowy itp. nie nadadzą się dla wegetarianek i weganek,
 • pudry pochodzenia roślinnego mogą pęcznieć na skórze i zatykać pory,
 • pudry mineralne są zdecydowanie najbezpieczniejsze i najzdrowsze.

Jak stosować puder transparentny?

Używanie pudru transparentnego nie jest trudne. Głównie dzięki temu, że ma lekką formułę i nie ma żadnego pigmentu. Dzięki temu nie trzeba go dokładnie wklepywać albo rozcierać, żeby przypadkiem nie zrobić sobie plam jak np. różem.

Nie wiem, czy powinnam pisać wam aż tak szczegółowe poradniki, ale może to jest klucz. W końcu szukacie odpowiedzi na pytanie „jak go używać”, więc widocznie jest to dla was jakiś problem.

Puder transparentny należy wstrząsnąć przed użyciem. Następnie otwieramy kosmetyk i nabieramy go pędzlem lub specjalnym puszkiem, aby ułatwić sobie jego nakładanie. Strząsamy nadmiar pudru, a dopiero później przykładamy aplikator do twarzy. Ważna sprawa – najpierw dociśnijcie delikatnie pędzel do skóry, aby mieć pewność, że będzie się trzymał na skórze. Oprószanie skóry puder nie jest dobrym pomysłem, bo za chwilę osypie się z naszych policzków i nici z matowej cery.

0 Komentarzy

Zostaw komentarz